10 sposobów na tanie podróżowanie dzięki internetowi!
Lubimy podróżować. Niezależnie czy mamy 30, 40, czy 70 lat lubimy odkrywać, inspirować się ciekawymi miejscami, próbować egzotycznych potraw, poznawać nowych ludzi. Czy podróżowanie musi być drogie? Internet podpowiada, że nie.
Oto 10 przykładowych sposobów na tanie podróżowanie.
1. Korzystaj z last minute i first minute
Na stronach biur podróży np. www.r.pl (Rainbow), www.itaka.pl (Itaka), www.tui.pl (Tui), www.almatur.pl (Almatur) znajdziesz oferty last minute (czyli takie, które rezerwujesz w ostatniej chwili np. tydzień przed wyjazdem) lub first minute (czyli takie, które rezerwujesz z bardzo dużym wyprzedzeniem np. rok przed wyjazdem), które są dużo bardziej atrakcyjne cenowo niż standardowe wyjazdy.
Czasem to różnica kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych. Pomocne będą również zbiorcze strony, takie jak www.wakacje.pl, gdzie znajdziesz propozycje wyjazdów turystycznych z wielu biur jednocześnie.
2. Wyszukuj specjalne oferty dla osób 60+
Planując wyjazd lub wakacje sprawdź w internecie, czy miejscowość do której się wybierasz nie oferuje specjalnych ofert noclegowych dla osób 60+, tańszych lub bezpłatnych biletów do atrakcji turystycznych, darmowych biletów na przejazdy, a nawet zniżek w sklepach.
Na przykład kupując bilet na pociąg możesz skorzystać z „Biletu dla Seniora” z 30% zniżką. Jeżeli jesteś emerytem, rencistą masz również prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37% w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów „PKP Intercity” w komunikacji krajowej (przeczytaj więcej na www.pkp.pl). Podobnie np. w aquaparkach, gdzie w wyznaczonych godzinach seniorzy pływają za 50% ceny. Wejdź na stronę internetową miejsca do którego się wybierasz i sprawdź, czy nie ma tam ofert dla Ciebie.
3. Zainteresuj się pielgrzymkami
Na stronach internetowych parafii i kościołów możesz znaleźć informacje o planowanych pielgrzymkach, często autokarowych. Taki wyjazd oprócz celu religijnego, jest również doskonałą okazją na tańszy wyjazd turystyczny. Grupy pielgrzymkowe nocują w atrakcyjnych cenowo przyparafialnych Domach Pielgrzyma.
Warto również zaglądać na strony typu: www.pielgrzymki.pl
4. Korzystaj z oferty sanatoryjnej
Korzystanie z bazy sanatoryjnej (szczególnie poza sezonem) jest bardzo sprytnym rozwiązaniem, jeżeli nie stać nas na drogie wyjazdy. Sprawdź strony internetowe: www.sanatoria.com.pl lub www.sanatoria.org, gdzie znajduje się baza polskich sanatoriów i uzdrowisk. Znajdziesz tam także aktualne oferty promocyjne.
5. Odkryj couchsurfing
Portal www.couchsurfing.com to miejsce, w którym podróżnicy z całego świata wymieniają się miejscami do spania za darmo. Po rejestracji na portalu możesz wysłać zapytanie o nocleg do danej osoby w miejscowości, do której się wybierasz. Portal Couchsurfing, to nie tylko możliwość zatrzymania się u innego podróżnika za darmo, ale również możliwość spędzenia wspólnie czasu, poznania danej kultury „od środka”. Większość osób na portalu, to osoby młode, ale z tej formy podróżowania korzystają również seniorzy.
Portal wymaga założenia konta i podania danych o sobie.
6. Przygotuj się!
Wybierasz się do Krakowa czy do Barcelony? Niezależnie, dokąd się wybierasz – zbieraj informacje! Wpisz w wyszukiwarkę www.google.pl miejsce, do którego jedziesz i wejdź (kliknij w niebieski link) na strony internetowe, które pojawią się w wynikach wyszukiwania. To mogą być oficjalne strony miasta www.krakow.pl, ale też transport publiczny w danej miejscowości, czy strony punktów gastronomicznych. Dzięki zebraniu wcześniej informacji temu można lepiej zaplanować czas i budżet takiego wyjazdu.
7. Szukaj noclegów u prywatnych osób – portal www.Airbnb.pl
Nie lubisz nocować w hotelu, a przy okazji chcesz zaoszczędzić? W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest strona www.airbnb.pl Portal skupia prywatne osoby, które wynajmują wolne pokoje turystom. Na portalu możesz określić, na ile dni chcesz przyjechać, jakiego pokoju szukasz, jakie elementy wyposażenia są dla Ciebie ważne (na przykład chcesz mieć wygodne łóżko lub dostęp do internetu). Portal dba o to, aby oferty były prawdziwe, a właściciele troszczyli się o swoich klientów. To również ciekawe miejsce dla osób, które szukają nietypowych noclegów np. w przyczepie campingowej.
8. Korzystaj z zakupów grupowych
Zakupy grupowe to forma sprzedaży w sieci, dokonywana za pomocą portalu internetowego, gdy większa liczba chętnych może skorzystać z atrakcyjnej oferty.
Przykładem portalu z turystycznymi zakupami grupowymi jest www.groupon.pl. Na stronie poszukaj kategorii „Hotele i podróże”, a następnie wybierz podkategorie np. „Na łonie natury”, a następnie kliknij w poszczególne oferty, które Cię interesują. Na tym portalu znajdziesz tańsze oferty nawet o 50% od standardowej ceny.
Z czego wynika atrakcyjność cenowa tych ofert? Na przykład z faktu, że hotele chcą zapewnić sobie klientów poza sezonem. Dzięki pośrednictwu strony Groupon mogą dotrzeć do założonej liczby odbiorców.
9. Poluj na okazje linii lotniczych
Wnuczęta opowiadają, że znalazły super okazję i zapłaciły za bilet lotniczy tylko 50 zł. Jak to zrobiły? Gdzie można szukać tanich lotów? Zacznij od portali, które wyszukują tanie loty z całego świata np. www.skyscanner.pl, www.fly4free.pl. Warto zapisać się do newsletterów na tych portalach, wtedy na Twoją skrzynkę mailową będą przychodziły informacje o ofertach. Warto śledzić nie tylko propozycje z lotnisk z Warszawy czy innych polskich miast. Jeżeli szukasz dalszej podróży, to sprawdź oferty z lotnisk przesiadkowych np. z Londyn Heathrow, Frankfurt, Amsterdam, Berlin, Madryt, Paryż, Rzym.
10. Szukaj blogów podróżniczych, które opisują jak zaoszczędzić w podróży
Wystarczy, że w wyszukiwarce Google wpiszesz hasło „tanie podróżowanie”, „jak tanio podróżować” „blog o tanim podróżowaniu”, a w wynikach wyszukiwania pojawi się mnóstwo blogów, portali, które są poświęcone temu zagadnieniu. Podróżnicy z całej Polski (a także świata) dzielą się swoimi sposobami, jak być turystą i nie zbankrutować. Wchodź na wyszukane strony i odkrywaj te sposoby!
Powodzenia!