6 zasad zakupów w internecie

image_pdfimage_print

Sklepy internetowe i platformy handlowe takie jak AliExpress czy Wish, często kuszą atrakcyjnymi cenami. Meble ogrodowe za niecałe 100 zł za komplet? Sukienka jak z żurnala za jedyne 40 zł? A może tiara królewska za 5 zł? W sieci wszystko jest możliwe. Niestety oszustwa i manipulacje sprzedających oraz nasze własne niedopatrzenia i błędy – także.

Jak uniknąć błędów i straty pieniędzy?

  • Zwracaj uwagę na symbol kłódki
    Zakupy robimy wyłącznie na stronach, które posiadają symbol kłódki przed nazwą swojej strony. Kłódka oznacza, że dana strona posiada certyfikat bezpieczeństwa i można bezpiecznie płacić na niej kartą kredytową lub przelewem.
  • Korzystaj wyłącznie ze swojego laptopa lub telefonu
    Należy unikać dokonywania płatności na jakichkolwiek komputerach, które nie stanowią Twojej własności. Jest to ważne, ponieważ komputery w kafejkach lub miejscach publicznych mogą zawierać szkodliwe wirusy lub programy, za mocą których mogą zostać wykradzione Twoje hasła i loginy. Także do konta bankowego.
  • Zainstaluj program antywirusowy
    Jeśli płacisz za zakupy on line, siłą rzeczy korzystasz z komputera lub komórki, które mają dostęp do internetu.  Jeśli chcesz w tej sytuacji czuć się bezpiecznie, zadbaj o to, aby Twoje urządzenia miały zainstalowany solidny program antywirusowy. Jego brak naraża Cię na ogromne ryzyko zawirusowania komputera, kradzieży Twoich danych lub włamania na konto bankowe.
  • Sprawdzaj tabelę rozmiarów butów i ubrań
    Każdy z nas zapytany jaki rozmiar buta nosi zazwyczaj szybko podaje poprawną odpowiedź.
    Tak więc, gdy przychodzi do zamawiania np. półbutów lub pantofli w sklepie internetowym, pewną ręką zaznaczamy lub klikamy nasz rozmiar. Tymczasem po otrzymaniu przesyłki, okazuje się, że buty nie pasują. Zupełnie nie nasz rozmiar!
    Jak to się stało? Otóż nie sprawdziliśmy tabeli wymiarów.
    Link do tabeli wymiarów znajduje się przy każdym produkcie będącym w sprzedaży sklepu internetowego. Sprawdzanie tych tabel jest niezwykle ważne, ponieważ sklepy internetowe sprowadzają swoje towary z fabryk na całym świecie. Firmy i przedsiębiorstwa z różnych krajów używają własnych systemów numeracji. Z tego względu nasza stopa w polskim rozmiarze 39 może w przypadku producenta X z zagranicy mieć rozmiar 38,5, a u producenta Y z innego kraju będzie to rozmiar 41. Tak więc tabelę rozmiarów należy sprawdzać za każdym razem, gdy dokonujemy zakupów.
  • Doczytaj informacje o wysokości, długości, szerokości wszelkiego rodzaju mebli i sprzętów
    Wspaniałe okazje dotyczące kompletów mebli czy sprzętu bardzo często mają swoje drugie dno. W internecie sprzedawca zamieszcza zdjęcia pięknego fotela, kuchenki albo leżaków za przysłowiowe grosze.  Tymczasem po zapłaceniu za towar, do domu dociera …. fotel, w którym można posadzić lalkę. Leżaki identyczne jak te na zdjęciu, które co najwyżej można postawić na półce.
  • Sprawdź opinie innych kupujących
    Pod profilem danego produktu bardzo często można znaleźć opinie internautów, którzy wcześniej zdecydowali się na zakup upatrzonej sukienki lub pralki.
    Niektóre z nich, szczególnie pochlebne mogą być opłacone. Jednak można tam też znaleźć opinie nieco bardziej krytyczne. Z nich dowiesz się więcej np. o jakości materiału, czy też o zaniżonej numeracji.

Ostatnia rada na zakończenie. Warto pamiętać, że mimo wszystko zdecydowana większość sklepów w internecie dba o swoich klientów i renomę.  Od dobrej opinii i zaufania klientów zależy ich istnienie.
Jeśli masz obawy związane z korzystaniem z zakupów w internecie, poproś znajomych o polecenie sklepów online, z których oni korzystają i są zadowoleni.

Powodzenia!

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast