Aktywna rehabilitacja – drogą do większej samodzielności

image_pdfimage_print

Piotr Mazur, uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Kole PSONI w Tczewie, wyjeżdża na obozy aktywnej rehabilitacji.

Nasi dziennikarze Grzegorz Muszytowski, Agnieszka Malinowska i Andrzej Stolarek postanowili poznać więcej szczegółów dotyczących takich wydarzeń. Wszystkiego dowiecie się Państwo z audycji.

Serdecznie zapraszamy też do zapoznania się z historia obozów pochodzącą ze strony far.org.pl

„W 1976 roku, na Igrzyskach Paraolimpijskich w Kanadzie niepełnosprawni sportowcy ze Szwecji zauważyli, że ich koledzy ze Stanów Zjednoczonych, z tymi samymi dysfunkcjami, są sprawniejsi i bardziej samodzielni od nich dzięki specjalnym treningom sportowym. Postanowili wprowadzić takie treningi w swoim kraju. Zaczęli organizować obozy – pierwszy odbył się w 1978 roku. W 1981 powstała formalna organizacja pozarządowa – Stowarzyszenie Rekryteringsgruppen for Aktive Rehabilitering – grupa rekrutująca do aktywnej rehabilitacji.
System socjalny w Szwecji był nadmiernie opiekuńczy. Bogate społeczeństwo zapewniało osobom niepełnosprawnym dostatnie życie w myśl filozofii: zapłacić i zapomnieć. Niepełnosprawni nie chcieli jednak być ludźmi drugiej kategorii, biernymi obserwatorami toczącego się wokół nich życia. W latach osiemdziesiątych myśl, że powrót do społeczeństwa jest kwestią woli osoby niepełnosprawnej i że ludziom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym trzeba stworzyć warunki do samodzielnego decydowania o sobie, dotarła również do Polski. U nas problemem była nie nadmierna opieka, lecz jej brak. Szwedzi, realizując cel propagowania idei Aktywnej Rehabilitacji, przekazali nam swoje metody i pomogli we wprowadzaniu
ich w życie. W sierpniu 1988 roku odbył się pierwszy w Polsce obóz wprowadzający. Prowadziło go 12 instruktorów szwedzkich oraz 18 instruktorów polskich. Uczestniczyło w nim 30 Polaków, dobranych tak, by w przyszłości sami mogli zostać instruktorami. Osoby obecne na tym obozie były inicjatorami utworzenia Grupy Aktywnej Rehabilitacji w Polsce. W tym samym roku powstała też Fundacja Aktywnej Rehabilitacji FAR.”

źródło:https://far.org.pl/o-fundacji/nasza-historia/

W razie pytań do Pana Piotra można je kierować mailowo na adres: dawidklein89@gmail.com

Pan Piotr zobowiązał się do odpowiedzi na wszelkie kwestie które będą interesować naszych słuchaczy.

 

Brak opisu.

Komentarze (9)

  • 28 stycznia, 2024 o 15:50

    Bardzo ciekawa audycia mnie się podobała jest super

  • 29 stycznia, 2024 o 11:09

    Super audycja 🙂

  • 29 stycznia, 2024 o 11:09

    Super audycja

  • 29 stycznia, 2024 o 11:10

    Było dla takie

  • 29 stycznia, 2024 o 11:11

    Mam przyjaciela na wózku co był na obozie w Ciechocinku i bardzo chwali taką aktywność, audycja super,pozdrawiam

  • 29 stycznia, 2024 o 11:11

    Ałdycja fajna ale dzięgiel jako se

  • 29 stycznia, 2024 o 11:12

    Byłem Kiedyś Na Turnusie Rehabilitacyjnym Było Bardzo Fajnie .

  • 29 stycznia, 2024 o 11:13

    Byłem kiedyś na takiej rechabilitacji w ciechocinku.

  • 31 stycznia, 2024 o 10:44

    a ja byłem na zawodach avalon extrim i tam zobaczyłem co potrafjom ludzie na wózkach i tam szczeka każdemu opadnie nie jeden pełnosprawny nie zrobił tego co oni tam , a audcja jest ok. polecam wam strone internetową https://www.fundacjaavalon.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Radio Sovo z siedzibą w Warszawie jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Administrator przetwarza Twoje dane osobowe, które podajesz lub pozostawiasz w ramach zamieszczania opinii w serwisie. Przetwarzamy te dane w celu wykonania umowy z Tobą, tą umową jest regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Podstawą prawną przetwarzania jest art. 6 ust. 1 lit b) RODO - niezbędność do wykonania umowy, której stroną jest Ty. Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Masz prawo m.in. do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Prawa te oraz sposób ich realizacji opisaliśmy w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast