Nie chcą się bać

Młode kobiety – homoseksualistki wyjechały z Polski do Anglii, żeby nie doświadczać dyskryminacji ze względu na orientację.

Hasło „dyskryminacja” w szczególności kojarzy się z dyskryminacją osób homoseksualnych. W Polsce doświadcza jej wielu ludzi.

Niektórzy – tak jak bohaterki rozmowy przeprowadzonej przez Marię Sondej, dziennikarkę Radia SoVo z Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego
Wieku im. H.Kretz – postanowiły wyjechać z kraju i rozpocząć wspólne życie tam, gdzie orientacja psychoseksualna nie stwarza problemów.

Zdjęcie pochodzi z archiwum rodzinnego.

Źródło finansowania: Komisja Europejska w ramach projektu Building Bridges- Civic Capital in Local Communities ze środków Komisji Europejskiej CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości“ na lata 2021-2027.

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ decydujący nie ponoszą za nie odpowiedzialności.




Koncert z okazji 45-lecia Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz

Słuchacze ŁUTW uczestniczyli w oficjalnych uroczystościach jubileuszowych, ale wzięli także udział w przepięknym koncercie, który odbył się w Filharmonii Łódzkiej.

Artyści wykonali (w całości i we fragmentach) utwory: Iwona Ejsmont Razem, Andrew Lloyd Webber Pamięć, Stanisław Moniuszko Starość, Stamisław Niewiadomski W księżycową noc majową, Franz Schubert Fantazja f-moll D940.  

Koncert był współorganizowany przez Łódzki Oddział Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków i współfinansowany ze środków ZAW STOART. 

Wykonawcy:  Chór ŁUTW pod kierunkiem Aleksandry Ryłko-Sutowicz; Ziemowit Wojtczak, profesor łódzkiej Akademii Muzycznej (baryton). Cezary Sarnecki (fortepian);  

Bacewicz Piano Duo w składzie Hanna Holecka i Anna Liszewska (fortepian). 

Materiały  do audycji zarejestrowały: Jolanta Grzybowska i Maria Sondej; redakcja: Maria Sondej; montaż: Wanda Jankowska; zdjęcie: Zbigniew Janeczek 




45-lecie Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz

ŁUTW powstał w 1979 roku jako szósta tego typu placówka w Polsce i działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Jubileusz świętowaliśmy w czasie uroczystego koncertu (można go obejrzeć w osobnej relacji) i na oficjalnej uroczystości. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz, reprezentanci współpracujących z nami instytucji oraz delegacje utw z Łodzi i województwa.  Odwiedziły nas także koleżanki z UTW im. Haliny Szwarc w Warszawie, który powstał w 1975 roku jako pierwszy w Polsce.  

Zasłużeni słuchacze ŁUTW otrzymali Srebrne Krzyże Zasługi oraz Odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”. Wiele koleżanek zostało uhonorowanych za aktywne uczestnictwo w życiu naszego stowarzyszenia.  

W holu eksponowano wystawę rozmaitych dokonań słuchaczy w okresie ostatniego pięciolecia: prace plastyczne, zdjęcia powstałe w ramach warsztatów fotograficznych, fotografie utrwalające życie ŁUTW.  

Klimat tej ważnej dla nas uroczystości staraliśmy się przedstawić w niniejszej audycji.   

Autorzy zdjęć: Anna Chmal, Henryk Gralak, Marek Marciniak, Roma Szczocarz; redakcja: Maria Sondej; montaż audycji: Wanda Jankowska;  

śpiewa chór ŁUTW pod kierunkiem Aleksandry Ryłko-Sutowicz 




Chór Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku śpiewa kolędy

Boże Narodzenie to czas gdy, wspólnie śpiewamy, a także z chęcią słuchamy polskich kolęd i pastorałek. Bo co to za święta bez „Cichej nocy”?

Chór Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz działa nieprzerwanie od 2000 roku. Od ośmiu lat prowadzi go pani Aleksandra Ryłko-Sutowicz, absolwentka łódzkiej Akademii Muzycznej oraz podyplomowych studiów chórmistrzowskich w Bydgoszczy.

Największym, jak dotąd, sukcesem chóru ŁUTW jest srebrny dyplom na VI Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w 2019 roku.

Wideo zrealizowane w ramach projektu „Radio SoVo i UTW na cyfrowo” finansowanego ze środków „Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025” 




SONDA z okazji Dnia Kundelka (25 października)

Wiedzieliście, że kundelki od ponad 20 lat mają w Polsce swój dzień? Nie? A to prawda, Dzień Kundelka przypada na 25 października. Nasi dziennikarze sprawdzili, czy łodzianie kochają swoje mieszańce. Posłuchajcie.




Kołchoźnik – radio PRL-u

Słyszeliście kiedyś o kołchoźniku? A może jeszcze pamiętacie niewielkie głośniki, wiszące nawet w tych domach, w których nie było elektryczności? Pojawiły się w Polsce zaraz po wojnie, w roku 1945, gdy kraj był w niewielkim stopniu zelektryfikowany, a używane były aż do lat 70. XX wieku. Miały tylko jedno pokrętło, służące do ustawienia natężenia głosu. Drugiego, który pozwoliłby na zmianę pasma – nie było, czyli słuchacz nie mógł wybrać stacji radiowej, co stanowiło główną wadą urządzenia. Ale dla władzy ludowej była to wielka zaleta: kołchoźnik dawał pełną kontrolę nad przekazywanymi treściami. Nic dziwnego, że do specjalnie zbudowanej sieci przewodowej często przyłączano głośniki uliczne! Przypomnijmy sobie, jakich pieśni i jakiej muzyki słuchaliśmy dzięki kołchoźnikom.

Audycję zrealizowali: Wojciech Frankowski i Krystyna Sadłowska

Wykorzystano utwory

  • „Ukochany kraj” muzyka – Tadeusz Sygietyński, słowa – Konstanty Ildefons Gałczyński
  • „Budujemy nową Polskę”  muzyka – Henryk Swolkień, słowa – Zbigniew Przyrowski, wykonanie -Chór i Orkiestra PR, 1954 r.
  • „Świt chłodem nas wita i rosą” muzyka – Dymitr Szostakowicz, słowa – K.Gruszczyński, śpiewa Wojtek Frankowski. Utwór ujęty w Śpiewniku Brygad Służby Polsce z 1953 r.
  • „Miliony rąk” muzyka – Edward Olearczyk (oryginał z 1947 r.), słowa – Krzysztof Gruszczyński, wykonanie: Chór i Orkiestra Symfoniczna Muza, dyryguje Feliks Rybicki, 1949 r.
  • „Budujemy nowy dom” muzyka – Zdzisław Gozdawa, słowa – Wacław Stępień., śpiewa chór Czejanda, 1949 r.
  • „Małe mieszkanko na Mariensztacie”  muzyka – Zdzisław Gozdawa, słowa – Wacław Stępień, śpiewa – Mieczysław Wojnicki
  • „Suliko” pieśń gruzińska, muzyka – Warienka Cereteli (oryginał z 1895 r.)



Wesołych Świąt – muzyczne życzenia

Najlepsze życzenia od Radia SoVo przekazuje śpiewająco Wojciech Frankowski, dziennikarz łódzkiego oddziału Radia SoVo.




Niezwykły artysta z Idzikowic

Aleksy Matczak to rolnik, przez wiele lat listonosz, ale przede wszystkim wszechstronny artysta, który maluje, rzeźbi, pisze. Mieszka w niewielkiej wsi Idzikowice, położonej w powiecie poddębickim, gdzie sam wybudował z polnych kamieni ciekawy architektonicznie budynek i stworzył w nim własną galerię sztuki.

Wysłuchajcie i zobaczcie relację z wizyty łódzkiej grupy radiowej w tym magicznym miejscu.

https://radiosovo.pl/wp-content/uploads/2022/11/2-Matczak-CALOSC-GOTOWE-.mp3

FILMY:

W drodze do pracowni

 

Zwiedzanie pracowni

https://radiosovo.pl/wp-content/uploads/2022/11/VIDEO-2022-10-20-16-07-21.mp4

Wpis do księgi pamiątkowej




Płonie ognisko i szumią knieje

Nasi bohaterowie to Jadwiga i Franciszek Radeccy, małżeństwo z 52-letnim stażem. Oboje są już emerytami, ale druhna Jadwiga nadal jest czynną harcerką. Z audycji dowiecie się, że harcerzem jest się przez całe życie, od dnia złożenia ślubowania w dzieciństwie – i jest to życie spędzone w kręgu ciekawych ludzi. Posłuchacie także kilku piosenek, tak chętnie śpiewanych przez harcerzy w całej Polsce. U nas śpiewają je nasi bohaterowie, państwo Radeccy, a także autorzy audycji: Krystyna Sadłowska i Wojtek Frankowski.




Kolory Polski – wyjątkowy muzyczny festiwal

Już od 23 lat odbywa się Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Tegoroczny festiwal rozpoczął się 28 czerwca w małym kościółku we wsi Charłupia Mała, a jego zakończeniem będzie koncert w siedzibie filharmonii w dniu 27 sierpnia. Gwiazdą koncertu inauguracyjnego był Piotr Pławner, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Na czym polega wyjątkowość tej ważnej na kulturalnej mapie imprezy?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć nasza audycja.

 

LINKI:

Piotr Pławner i Śląska Orkiestra Kameralna. Kolory Polski w Charłupi Małej, 26 czerwca 2022. FILM

Erlendis Quartet. Kolory Polski w Bełdowie, 2 lipca 2022. FILM

 Zespół „Krajka”. Kolory Polski w Żarnowie, 3 lipca 2022. FILM

Affabre Concinui, czyli bolero na sześć głosów męskich. Kolory Polski w Przedborzu, 16 lipca 2022. FILM

Muzyka tatarska. Kolory Polskie w Rogowie,  17 lipca 2022. FILM

Marcin Masecki i Equilibrium String Quartet. Kolory Polski w Zgierzu , 24 lipca 2022. FILM

 

 

 




Jak spędzać lato w mieście?

Wielu mieszkańców wielkich miast rezygnuje z wyjazdów na letnie wakacje. Jedni z  powodu pracy, rodzinnych obowiązków i oszczędności, inni wolą unikać zatłoczonych plaż, przeludnionych szlaków górskich, męczących podróży.

Jak spędzają czas w nagrzanych murach? Gdzie szukają wypoczynku? Czy korzystają z wydarzeń kulturalnych, których także nie brakuje?

Posłuchajcie, co na ten temat mówią łodzianie.




Zaczarowane łódzkie podwórka

Program remontowy Mia100 Kamienic odmienił śródmieście Łodzi. Finansowana przez miasto renowacja została połączona ze sztuką, czego przykładem są trzy podwórka, zaprojektowane przez artystów.

Jako pierwszy powstał w 2014 roku Pasaż Róży Joanny Rajkowskiej i szybko stał się atrakcją zarówno dla łodzian, jak i dla turystów. Rok później – na  kolejnym podwórku – pojawili się Sąsiedzi Isaaka Cordala, hiszpańskiego malarza i rzeźbiarza. Trzecie podwórko powstało dzięki Wojciechowi Siudmakowi i jego obrazom, przedstawiającym baśniowe światy. Na elewacji pokazano je jako jedyny w swoim rodzaju ceramiczny mural, utrwalony na gresowych płytach przez pracowników Grupy Tubądzin. Zapraszamy słuchaczy Radia SoVo na łódzkie artystyczne podwórka.

 

Autorzy zdjęć: Magda Druri, Henryk Gralak, Maria Sondej




Seniorzy, nie bójmy się kupować – wywiad z rzecznikiem Allegro

Allegro, największa platforma zakupowa, jest na polskim rynku od 1999 roku.  Poprosiliśmy Marcina Gruszkę, rzecznika prasowego Allegro, by słuchaczom Radia SoVo przekazał najistotniejsze informacje o swojej firmie.

Posłuchamy także opinii konsultantki specjalnej Infolinii Allegro dla Seniorów. Gdy zakupy przez Internet sprawiają nam kłopot,  zawsze możemy liczyć na pomoc pracujących tam osób. Warto ten numer zapamiętać: 616 271 777. Audycję przygotowała Maria Sondej

linki

Co to jest Allegro.pl

Jak kupować na Allegro




Drony. Co o nich wiemy?

Nad naszymi głowami coraz częściej latają tajemnicze, ruchome urządzenia, które budzą ciekawość, czasem niepokój. To drony. Co o nich myślą nasi rozmówcy? Jednym z nich jest dr Wiktor Wyszywacz, znawca bezzałogowych statków powietrznych, autor książki „DRONY – budowa, loty, przepisy”. Wiktor Wyszywacz promuje świadome i bezpieczne wykorzystanie dronów w pracy, rekreacji i sporcie. Warto posłuchać.

Zdjęcie pobrane ze strony internetowej pixabay.com<images>search>drone

Audycję przygotowała Magda Druri.

świat dronów – storna internetowa




Brydż towarzyski, brydż sportowy. Znasz różnicę?

Łódzcy seniorzy opowiadają o swojej miłości do brydża. Jedni lubią grę jako formę spędzania czasu w miłym towarzystwie, inni wolą sportowe współzawodnictwo. Posłuchajmy. Jeśli  nie masz z kim grać – to nic straconego. Zagraj online.

Audycję przygotował Wojtek Frankowski, też brydżysta

Zagraj w brydża na portalu Kurnik

Grabrydz.com

Polski Związek Brydża Sportowego – graj online

Bridge Base Online – strona międzynarodowa, anglojęzyczna




Wielkanocne śpiewanie w Łodzi

Jak co roku, w Łódzkim Uniwersytecie Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz odbyło się wielkanocne spotkanie słuchaczy z udziałem naszego chóru. Posłuchajcie, jak chór śpiewa i co o swoim śpiewaniu mówią członkinie zespołu oraz prowadząca go chórmistrzyni, Aleksandra Ryłko-Sutowicz.

 




Magiczna palmiarnia przenosi nas do tropiku

Łódzka palmiarnia, zlokalizowana w najstarszym parku Źródliska (wpisany do rejestru zabytków!), działa już od ponad 65 lat. Wśród wielu rosnących tu okazów zwraca uwagę kolekcja palm, które mają ponad 130 lat. Niektóre z nich osiągnęły wysokość prawie 20 metrów. Są także tropikalne owoce oraz ryby i żółwie, przy których zawsze gromadzą się dzieci.

Łodzianie odwiedzają palmiarnię przez cały rok, ale najchętniej wtedy, gdy na zewnątrz jest szaro, zimno i mokro. Wizyta w tym pięknym miejscu ułatwia czekanie na lato…

Więcej o palmiarni:

https://www.travelin.pl/atrakcja/palmiarnia-lodzka

https://podroztrwa.pl/palmiarnia-lodz/

https://www.travelin.pl/atrakcja/palmiarnia-lodzka




Miasto-Moda-Maszyna. Chlubna przeszłość Łodzi na nowej wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Jak rodziła się sława Łodzi jako centrum polskiej mody? Kiedy powstał słynny Dom Mody „Telimena” i gdzie jego pierwsza dyrektorka artystyczna szukała modelek? Jakie stroje lubiła Stanisława Gierkowa, jedna z ważnych klientek „Telimeny”? W tej audycji znajdziecie odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

 

Na dołączonych fotografiach Wojtka Frankowskiego zobaczą Państwo samą wystawę, ale są tam także osobiste akcenty naszych redakcyjnych koleżanek. Jagoda Kucharczyk pokazuje swoje zdjęcie w sukni ślubnej z Domu Mody „Telimena”, a Magda Druri – projektowaną przez siebie sukienkę do kolekcji „Telimeny”, inspirowanej malarstwem Miró.

Więcej informacji o wystawie:

http://www.muzeumwlokiennictwa.pl/public/informacje/miasto-moda-maszyna,212

https://www.gov.pl/web/kultura/lodz—miasto-mody-i-maszyn-nowa-ekspozycja-w-centralnym-muzeum-wlokiennictwa

https://plasterlodzki.pl/miasto-maszyna-moda-w-centralnym-muzeum-wlokiennictwa/

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Jagoda Kucharczyk w sukni ślubnej z Domu Mody „Telimena”

Projekt sukienki autorstwa Magdy Druri (1980)

Magda Druri (w środku) w otoczeniu modelek Telimeny (rok 1980)




Piosenka z dedykacją od Radia SoVo

Z okazji Walentynek, Wojtek Frankowski, dziennikarz Radia SoVo z Łodzi, zaśpiewał piosenkę „Love me tender”. Utwór nagrany został przez Presleya w 1956 roku. W tym też roku odbyła się premiera filmu (westernu) Kochaj mnie czule z udziałem Presleya, w którym muzyk zaśpiewał tę piosenkę.. Wikipedia




Elektryczny tramwaj jeździ po Łodzi od 123 lat. Jakie były początki miejskiej komunikacji?

Jak brzmiały ówczesne przepisy dla pasażerów? Jakie obowiązki miał konduktor, a jakie motorniczy? Ile kosztował bilet tramwajowy i kto sobie mógł pozwolić na przejażdżkę po mieście?

Tego wszystkiego dowiecie się z naszej audycji! A także – jak zmieniały się tramwajowe dzwonki i jak działają hamulce. Usłyszycie również wspomnienia naszego redakcyjnego kolegi o swoim dziadku – przedwojennym konduktorze tramwajowym.

 

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź: http://www.muzeum.mpk.lodz.pl/

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi: https://www.facebook.com/KMST.Lodz/

Filmowa encyklopedia Łodzi i okolic – Tramwaje podmiejskie 1901-2001: https://www.youtube.com/watch?v=rCLqtMPGC6s

Wagon silnikowy Herbrandt na ulicach Łodzi, ok. 1920 r.

Ekipa filmowa na platformie tramwajowej. Okres okupacji SS.

Orkiestra Łódzkich Tramwajarzy

Zderzenie tramwajów z autem na ulicy Narutowicza. Okres okupacji SS.

Dziadek Antoni Wolniewicz

Zdjęcia dzięki uprzejmości pana Wojciecha Źródlaka, członka Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.




Krzysztof Cwynar – piosenkarz, opiekun niepełnosprawnych i wykluczonych

Krzysztof Cwynar od 30 lat pomaga ludziom uzdolnionym artystycznie, lecz dotkniętym przez zły los lub chorobę. Posłuchajcie, jak opowiada o początkach swojej kariery artystycznej oraz o pracy w ramach „Studia Integracji”. Jednym z jego podopiecznych jest Krzysztof Krawczyk junior, syn zmarłego niedawno piosenkarza. W audycji wykorzystano utwór Wojciecha Cwynara „Jak żyć”.

Kanał na YouTube Studia Integracji (filmy i występy)

Anna German i Krzysztof Cwynar „Byle tylko ze mną”

Krzysztof Cwynar „Zawstydzona”

Krzysztof Cwynar – Wikipedia

 




Po co nam Elvis, po co Marilyn? Radiu SoVo „Sto lat” śpiewa Wojtek

Wojtek Frankowski – dziennikarz Radia SoVo z Łodzi zrobił jubilatowi taką niespodziankę. Jak Wam się podoba jego wykonanie? 

Marylin Monroe śpiewa „Sto lat”

Elvis Presley śpiewa „Sto lat”




W Łodzi trwa 31. Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”. Czego dotyczy?

Impreza zakończy się 28 listopada i do tego dnia można na stronie https://kinomuzeum.pl/czlowiekwzagrozeniu/ obejrzeć niektóre filmy dokumentalne i reportaże telewizyjne, które znalazły się w programie festiwalu oraz posłuchać zgłoszonych do konkursu radiowych reportaży.

A za rok zapraszamy do Łodzi, bo jednak najlepiej uczestniczyć w festiwalu „na żywo”!




Łódzka prapremiera sztuki „Debil” posłuchajcie dyskusji po spektaklu

Nasi dziennikarze uczestniczyli w przedpremierowym pokazie spektaklu pt. „Debil”, który odbył się w ramach łódzkiego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Sztuka budzi duże kontrowersje już od momentu wydrukowania jej rok temu w Dialogu. Opowiada o 40-letnim Kubie z niepełnosprawnością intelektualną i o jego rodzinie. Premiera „Debila” w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie – 8 października.

Po łódzkim spektaklu odbyła się dyskusja. Jeśli chcecie wiedzieć, czego dotyczyła, posłuchajcie naszej audycji.

Poczytaj o spektaklu i zobacz fragment przedstawienia: https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/debil




Adam Michnik z życzeniami dla dziennikarzy i dziennikarek Radia SoVo

Przebywający na Zlocie Radia SoVo w Falentach dziennikarze, zupełnie przez przypadek mieli okazję spotkać Adama Michnika, redaktora naczelnego Gazety Wyborczej. Dla wielu z nich, szczególnie tych dojrzalszych, było to ważne wydarzenie i okazja do zamienienia z działaczem politycznym, historykiem i publicystą kilku zdań. Nasi dziennikarze opowiedzieli Adamowi Michnikowi o naszym radiu i poprosili o powiedzenie kilku zdań. Nagranie przygotował oddział w Łodzi, a zdjęcia – Olsztyn. 

Adam Michnik w Wikipedii




Orientarium, egzotyczna atrakcja w Łodzi

Największy słoń indyjski w Europie, ponad 1300 ryb w strefie oceanicznej, kilka gatunków zagrożonych wyginięciem, między innymi anoa nizinne, orangutany sumatrzańskie, niedźwiedzie malajskie oraz rekordowych rozmiarów krokodyle pseudogawialne – to wszystko można zobaczyć w łódzkim Orientarium, gdzie są prezentowane zwierzęta i rośliny Azji Południowo-Wchodniej.

Obiekt został otwarty 29 kwietnia 2022 roku i cieszy się nieustannym powodzeniem zwiedzających, którzy na terenie ZOO i Orientarium mogą spędzić nawet cały dzień. Pomaga w tym bogata i urozmaicona oferta gastronomiczna oraz, przygotowany z myślą o dzieciach, plac zabaw i mini ZOO.

Zanim wybierzecie się do Łodzi, już teraz oprowadzimy Was po naszym Orientarium, z którego jesteśmy bardzo dumni. Zapraszamy!

Strona Orientarium

Tłumy na otwarciu Orientarium. Odcinek „Magii natury” – FILM

Wizyta w Orientarium. Kąpiel słoni – FILM

Prezentacja słoni – FILM

Orientarium przyciąga turystów do Łodzi – ARTYKUŁ

Zdjęcia: dziennikarze Radia SoVo w Łodzi




UTW Łódź

Wideo zrealizowane w ramach projektu „Radio SoVo i UTW na cyfrowo” finansowanego ze środków „Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025”