Bezpieczeństwo dzieci w internecie
Dzieci są szczególnie narażone w Internecie na szkodliwe treści. Mogą na nie trafić nieświadomie lub umyślnie. Kontakt dziecka z nowymi technologiami zaczyna się często jeszcze zanim nasz wnuk nauczy się czytać lub poprawnie wysławiać. Zachęcamy aby dowiedzieć się jak chronić wnuki przed niebezpieczeństwami wirtualnego świata i jak razem z nimi eksplorować jego przestrzenie.
Na początku warto pomyśleć o założeniu kontroli rodzicielskiej.
Kontrola rodzicielska to opcje, stosowane np. w oprogramowaniu telefonów czy komputerów blokujące dostęp do treści uważanych za szkodliwe lub niebezpieczne.
Nazwa mogłaby sugerować, że mogą stosować ją tylko rodzice. Również dziadkowie mogą ją wprowadzić, jeśli chcą udostępnić wnukom komputer lub telefon z dostępem do Internetu. Aplikacje do stosowania kontroli rodzicielskiej na telefon lub tablet można pobrać w Sklepie Play lub Appstore. Są też dostępne programy na komputer, które można pobrać na stronie producenta. Dzięki tym zabezpieczeniom możliwe będzie kontrolowanie czasu spędzonego przez dziecko w Internecie oraz treści jakie ogląda.
Oto kilka programów z oferty rynkowej. Warto zapoznać się z informacjami producentów oprogramowania i opiniami użytkowników, niektóre występują w wersji płatnej:
https://family.norton.com/web/?ULang=pol
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kiddoware.kidsplace&hl=pl (aplikacja na telefon)
Aby jeszcze lepiej dostosować telefon do wieku i możliwości dziecka możemy zmienić jego ustawienia oraz ustawienia poszczególnych aplikacji. Dokładny instruktaż jak to zrobić, wytłumaczono na tym filmie:
Nie zapominajmy, że przede wszystkim warto porozmawiać z wnukami i ustalić z nimi kilka zasad dotyczących korzystania z Internetu. Najnowsze zalecenia zdrowego stylu życia mówią, że dzieci nie powinny spędzać przed komputerem lub telewizorem więcej niż 2 godziny dziennie.
Wnuki w wieku przedszkolnym powinny korzystać tylko z treści wskazanych przez nas. Najlepiej abyśmy towarzyszyli im w trakcie korzystania z Internetu. Warto pytać wnuki, czego szukają w sieci, jakie treści lubią oglądać i poznawać. Powinniśmy też umówić się z wnukiem, że jeśli w czasie spędzanym z wami natrafi w Internecie na treści, które go zaniepokoją powinien was o tym poinformować.
Udostępniaj dziecku tylko bezpieczne i pozytywne treści.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę stworzyła cały katalog dziecięcych stron internetowych, można go obejrzeć tutaj:
Najpopularniejsze serwisy do oglądania filmów świadomie dopasowują swoje platformy do potrzeb najmłodszych. Np. You Tube Kids:
https://www.youtube.com/intl/ALL_pl/kids/
Zachęcamy do zagrania wraz ze swoim wnukiem w interaktywną grę stworzoną przez Google. Gra uczy zasad bezpieczeństwa w Internecie. W jej trakcie dzieci zmagają się z hakerami, wyłudzaczami danych, niedyskretnymi udostępniaczami i hejterami.
Link do gry: https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all/interland
Dodatkowo na stronie programu w ramach którego stworzono grę znajdziecie też poradnik jak rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie:
https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all/dla-rodzin
W sytuacji gdy nie wiesz, jak podjąć taka rozmowę lub nasz wnuk miał kontakt z niebezpiecznymi treściami w sieci – dostępna jest bezpłatna linia 800 100 100 prowadzona przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.