
Dlaczego zasady bezpieczeństwa
w Internecie są ważne i warto je poznać?
Świat dookoła nas i świat wirtualny są do siebie bardzo podobne.
Większość ludzi, których spotykamy, ma dobre intencje i pomysły, warto z nimi zawierać znajomości. Niestety, nie wszyscy są tacy. Aby nikt nas nie skrzywdził, zwracamy uwagę na pewne zachowania i jesteśmy ostrożni w kontaktach z obcymi.
Dlatego, tak samo jak w ruchu drogowym, w świecie Internetu powinna towarzyszyć nam „zasada ograniczonego zaufania”.
Kiedy rozmawiamy z nieznajomym przez ekran komputera lub smartfonu nie możemy być pewni, kim ten ktoś jest i jakie ma zamiary.
Sytuację, kiedy rozmawiamy z obcym w sieci, porównajmy do rozmowy na ulicy lub w sklepie z przypadkową osobą. Nie chwalimy się wtedy, gdzie mieszkamy, ile zarabiamy, jakimi samochodami jeździmy, kiedy jedziemy na wakacje. Mówiąc krótko, nie opisujemy spraw prywatnych.
W szczególności trzymamy w tajemnicy:
- nasze miejsce zamieszkania,
- nazwisko,
- informacje o numerach legitymacji i innych dokumentach,
- numery naszych kont bankowych oraz kart kredytowych.
Aby dobrze poznać zasady ostrożności w Internecie, należy poświęcić czas na ustawienie używanych przez nas programów i usług. To pomoże chronić naszą prywatność. Zabezpieczy nas przed niechcianymi wiadomościami, przykrościami oraz niebezpiecznym oprogramowaniem.
W tym cyklu artykułów postaramy się zwrócić Twoją uwagę na najważniejsze funkcje i ustawienia w popularnych programach, mediach społecznościowych i usługach (takich jak poczta elektroniczna).
Wybierz z naszej Biblioteki tematy, które są Ci potrzebne i bezpiecznie korzystaj z Internetu!