Czy znasz swoją historię przeglądania Internetu?
Przeglądarka internetowa jest programem, którego zadaniem jest ułatwiać nam znalezienie informacji w Internecie. Najbardziej popularne obecnie przeglądarki to Chrome i Firefox w systemie Windows oraz Safari w systemie macOS. Zadaniem przeglądarek jest nie tylko wyświetlać strony, które podaje użytkownik. Programy te zazwyczaj zbierają też informacje o tym, co najczęściej ktoś ogląda lub czego szuka. Dlaczego? Ponieważ przeglądarki mają działać szybko – a najsprawniej podają informacje, które znalazły i podały już wcześniej.
Historia przeglądania to baza wiedzy o odwiedzanych przez nas w Internecie stronach. |
Nasza historia przeglądania może nam się przydać. To jest biblioteka wszystkich adresów, które odwiedziliśmy. Można ją przeglądać, przeszukiwać oraz otwierać zapamiętane strony. Jeśli tego potrzebujesz, możesz również pogrupować wszystkie odwiedzone strony.
Wybierz, klikając, kolumnę z nazwami, etykietami, adresem URL lub datę ostatniej wizyty. Dostaniesz całą listę ułożoną według wybranej kolumny.
Możliwe jest również usunięcie wybranych stron internetowych z historii przeglądania lub wyczyszczenie całej historii przeglądania. W ustawieniach możesz też wybrać, czy chcesz mieć tę funkcję włączoną czy nie. Jeśli ją wyłączysz, przeglądarka nie będzie zbierać adresów odwiedzanych stron.
Poniżej znajdziesz opisy historii przeglądania przygotowane dla znanych przeglądarek:
- Firefox https://support.mozilla.org/pl/kb/historia-przegladania-w-firefoksie
- Chrome https://support.google.com/chrome/answer/95589?hl=pl&ref_topic=7438325
- Safari https://support.apple.com/pl-pl/guide/safari/ibrw1114/mac
- Internet Explorer https://support.microsoft.com/pl-pl/help/17438/windows-internet-explorer-view-delete-browsing-history
Jeśli chcesz wiedzieć więcej:
tu znajdziesz opisy mniej znanych funkcji przeglądarek, szczególnie pod kątem prywatności –
ranking przeglądarek w Polsce i na świecie –
https://www.artefakt.pl/blog/seo/ranking-przegladarek-internetowych-polsce-swiecie-2020
Pingback: Jak korzystać z wyszukiwarki w sposób zaawansowany? – Radio Sovo