Czy zwolniono kogoś za zdjęcia w internecie lub na FB? Dlaczego ważne, co zamieszczamy na portalach społecznościowych?
Portale społecznościowe, to takie portale, gdzie większość treści tworzą użytkownicy portalu. Portale społecznościowe typu Facebook, Instagram, Twitter są pełne treści od użytkowników, zdjęć, wideo, grafików, odnośników (linków). Często pod wpływem emocji zamieszczane są treści prywatne, nieprzemyślane i zagrażające np. pracy.
Na podstawie opublikowanych w internecie materiałów osoby czytające tworzą wizerunek osoby, wyrabiają sobie o niej opinię. Także oceniają i zastanawiają się, kim ta osoba jest, jakie reprezentuje wartości itp. Dotyczy to również pracodawców.
Bardzo ważne jest, aby publikować treści świadomie i rezygnować z tych potencjalnie niebezpiecznych lub szkodzących wizerunkowi .
Dotyczy to zarówno kontekstu prywatnego, jak i zawodowego. Dlaczego?
Obecnie media społecznościowe oprócz rodziny, przyjaciół i znajomych są obserwowane przez potencjalnych pracodawców, byłych współmałożnków, urzędy skarbowe, zakłady ubezpieczeń społecznych, osoby chcące wykorzystać wiedzę do złych celów (kradzież, oszustwa), osoby nieprzychylne i inne osoby, które w danym momencie mogą wykorzystać wiedzę na Twoją niekorzyść. Czyli właściwie może tam zajrzeć każdy.
Jeśli jest to możliwe, od razu warto ograniczyć widoczność publikowanych postów i aktywności tylko do swoich znajomych.
Większość treści, które można później wykorzystać przeciwko Tobie jest publikowana przez Ciebie w sposób nieświadomy i w dobrej wierze. Nikt nie zastanawia się, czy taka treść może później zaszkodzić. Zapoznaj się z podpowiedziami, jakich treści lepiej nie publikować w Internecie.
Bardzo dobrą zasadą jest, że niepublikowanie takiej treści, którą nie podzieliłbyś się z obcą osobą na ulicy. Dodatkowo warto zaznaczyć, że wiele z poniższych przykładów łamie po prostu zasady dobrego wychowania i wyznawanych wartości życiowych.
Tych treści lepiej nie umieszczać na portalach społecznościowych.
NIE PUBLIKUJ:
- Informacji, kiedy nie ma lub nie będzie Cię w domu (ryzyko kradzieży)
- Adresu domowego (ryzyko kradzieży)
- Niestosownych i intymnych zdjęć takich jak nagie dzieci w kąpieli (np. wnuczęta), odważne zdjęcia pokazujące dużo ciała (ryzyko wykorzystania na niewłaściwych portalach)
- Ogólnie zdjęcia dzieci w nadmiarze (ryzyko kopiowania i wykorzystywania w innych miejscach)
- Zdjęcia po alkoholu, imprez rodzinnych z udziałem alkoholu (ryzyko oceny przez potencjalnego pracodawcy)
- Zdjęć dokumentów np. dowodu osobistego, biletów lotniczych, paszportu (ryzyko kradzieży tożsamości)
- Zdjęć z imprez, wakacji w czasie zwolnienia lekarskiego (ryzyko oskarżenia przez ZUS o manipulacje danymi)
- Zdjęć drogich przedmiotów (ryzyko kradzieży)
- Grafik wyrażających wprost krzywdzących innych poglądy polityczne, religijne, czy społeczne (ryzyko utraty twarzy i konfliktu)
- Oskarżającej treści dotyczących innych osób, miejsc, sytuacji (ryzyko popsucia relacji i konfliktu)