Czytanie jako sposób na wolny czas

image_pdfimage_print

Czytanie to czynność często wymieniania jako ulubione spędzanie wolnego czasu. Czytając wchodzimy w inne przestrzenie, krainy, podróżujemy w czasie i przestrzeni, tej prawdziwej i wymyślonej.

W internecie znajdziemy nie tylko recenzje i rekomendacje autorów i autorek blogów, czytelników i czytelniczek. Dzięki połączeniu z siecią możemy czytać książki na ekranie swojego sprzętu elektronicznego.

Co przeczytać?

Czytelniczkom i czytelnikom szukającym „czegoś do przeczytania” szczególnie polecamy serwisy:

www.lubimyczytac.pl

Największy serwis o książkach. Porównywarka cen książek, opinie, oceny, rekomendacje, można wyszukać książkę w bazie według kryteriów, zapoznać się z opiniami osób, które ją czytały. Na portalu także publicystyka, wywiady, ekranizacje.

www.biblionetka.pl

Na stronie znajdziemy aktualności, recenzje, możliwość dyskusji i komentowania. założenie konta pozwala na zaznaczenie ulubionych książek i otrzymanie rekomendacji lektur od wirtualnej bibliotekarki.

www.nakanapie.pl

Recenzje i rekomendacje książek

W internecie znajdziemy wiele stron poświęconych recenzjom i rekomendacjom. Blogi prowadzą osoby zawodowo zajmuje się literaturą lub kontaktem z nią, ale też osoby, które po prostu lubią czytać.

Kilka linków do interesujących stron:

Blog

https://zupelnieinnaopowiesc.com/

wraz z kanałem na YT: (61) Zupełnie Inna Opowieść – YouTube

https://czytamrecenzuje.pl/

wraz kanałem na YouTube

Blog krytyczno-literacki Krytycznym okiem,

bardzo wysoko oceniany przez czytających.

CZYTELNIA OSOBISTA – blog z recenzjami książkowymi (wordpress.com)

Miasto Książek – Recenzje i inne artykuły o książkach (miastoksiazek.net)

Dla zainteresowanych – rankingi!

Ranking blogów literackich

https://wydawca.com.pl/2020/03/20/najlepsze-blogi-literackie-wedlug-big-book-cafe/

Ranking blogów o książkach

https://influencer.pl/blogi-o-ksiazkach-ranking

Ranking oceniających o największym wpływie

https://www.granice.pl/publicystyka/najlepsi-blogerzy-ksiazkowi-2021-influencerzy-ksiazkowi/1921/1

Biblioteki cyfrowe

Książka to ciąg znaków, można ją czytać z dowolnego czytnika, w tym z ekranu. Daje to olbrzymie możliwości dostępu do bezpłatnej lektury przez internet. Oczywiście najtrudniej w tej opcji o najnowsze bestsellery.

Przede wszystkim polecamy stronę:

www.wolnelektury.pl

Wolnelektury.pl to rozbudowana baza klasyki, ponad 5 tysięcy pozycji. Utwory zamieszczone na stronie są legalnie dostępne w domenie publicznej lub na odpowiednich licencjach. Można ją bezpłatnie oglądać, słuchać, pobrać i udostępniać.

Nieco podobne materiały znajdziemy na stronie przygotowywanej w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, skoncentrowanej na lekturach szkolnych.

www.Lektury.gov.pl

Książki Conrada, Kafki czy Czechowa znajdziemy bezpłatnie tutaj:

www.ChmuraCzytania.pl

Warto odwiedzić także największą w Polsce bibliotekę cyfrową czyli Polona.pl. Portal stworzony przez Bibliotekę Narodową, udostępnia zdigitalizowane zbiory Biblioteki Narodowej i innych instytucji.

Widok strony głównej portalu:

Na Polona.pl możemy bezpłatnie przejrzeć książki, gazety, nuty, inne materiały.

link: www.polona.pl

Osobom zainteresowanym dostępem online do książek i innych materiałów polcemy zastawienie 200 polskich bibliotek cyfrowych, dostępne tutaj:

Biblioteki cyfrowe w Polsce – Lustro Biblioteki

Dzięki liście można dotrzeć, podobnie jak w zbiorach Biblioteki Narodowej, do rękopisów, autografów, fotografii, grafik, rysunków, pocztówek, filmów, animacji, nut, map, druków ulotnych, eksponatów muzealnych i wielu innych obiektów. To często cenne zbiory, polskie dziedzictwo kulturalne. Większość materiałów dostępna online i bezpłatnie.

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast