Gwara warmińska, obrzędy i dawne zwyczaje wielkanocne na terenach Warmii

image_pdfimage_print

Zapraszamy do posłuchania gwary warmińskiej oraz poznania obrzędów i zwyczajów świątecznych, które były kultywowane na Warmii w dawnych czasach. Które z nich przetrwały do dziś i czy są one podobne do tych, które są w Waszych regionach? Tego dowiecie się z wywiadu z dr hab. Izabelą Lewandowską, prof. UWM. Zapraszamy.

Autorzy: Danuta Bochir, Barbara Maćkowiak-Glanc, Jan Borysiuk

Komentarze (5)

  • 7 kwietnia, 2023 o 15:35

    Ta audycia mnie się podobała jest ok.

  • 7 kwietnia, 2023 o 19:34

    Zwyczaje wielkanocne to barszcz biały jajka faszerowane jajka z majonezem

  • 7 kwietnia, 2023 o 19:37

    zajączek wielkanocny jest komercyjnym symbolem wielkanocy

  • 7 kwietnia, 2023 o 19:55

    Gwara warmińska – część dialektu mazowieckiego języka polskiego , . powstała w wyniku wymieszania się różnych gwar polskich , którymi mówili osadnicy kolonizujący południową część Warmii w Xiv w Były to głównie wielkopolskie gwary chełmińsko -dobrzyńskie i sąsiednie gwary Mazowsza .

  • 7 kwietnia, 2023 o 20:07

    Tradycyjne potrawy i zwyczaje i obrzędy to istotna część polskiej tradycji obchodów świąt wielkanocnych i zwyczaje wielkanocne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Radio Sovo z siedzibą w Warszawie jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Administrator przetwarza Twoje dane osobowe, które podajesz lub pozostawiasz w ramach zamieszczania opinii w serwisie. Przetwarzamy te dane w celu wykonania umowy z Tobą, tą umową jest regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Podstawą prawną przetwarzania jest art. 6 ust. 1 lit b) RODO - niezbędność do wykonania umowy, której stroną jest Ty. Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Masz prawo m.in. do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Prawa te oraz sposób ich realizacji opisaliśmy w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast