Kołchoźnik – radio PRL-u

image_pdfimage_print

Słyszeliście kiedyś o kołchoźniku? A może jeszcze pamiętacie niewielkie głośniki, wiszące nawet w tych domach, w których nie było elektryczności? Pojawiły się w Polsce zaraz po wojnie, w roku 1945, gdy kraj był w niewielkim stopniu zelektryfikowany, a używane były aż do lat 70. XX wieku. Miały tylko jedno pokrętło, służące do ustawienia natężenia głosu. Drugiego, który pozwoliłby na zmianę pasma – nie było, czyli słuchacz nie mógł wybrać stacji radiowej, co stanowiło główną wadą urządzenia. Ale dla władzy ludowej była to wielka zaleta: kołchoźnik dawał pełną kontrolę nad przekazywanymi treściami. Nic dziwnego, że do specjalnie zbudowanej sieci przewodowej często przyłączano głośniki uliczne! Przypomnijmy sobie, jakich pieśni i jakiej muzyki słuchaliśmy dzięki kołchoźnikom.

Audycję zrealizowali: Wojciech Frankowski i Krystyna Sadłowska

Wykorzystano utwory

  • „Ukochany kraj” muzyka – Tadeusz Sygietyński, słowa – Konstanty Ildefons Gałczyński
  • „Budujemy nową Polskę”  muzyka – Henryk Swolkień, słowa – Zbigniew Przyrowski, wykonanie -Chór i Orkiestra PR, 1954 r.
  • „Świt chłodem nas wita i rosą” muzyka – Dymitr Szostakowicz, słowa – K.Gruszczyński, śpiewa Wojtek Frankowski. Utwór ujęty w Śpiewniku Brygad Służby Polsce z 1953 r.
  • „Miliony rąk” muzyka – Edward Olearczyk (oryginał z 1947 r.), słowa – Krzysztof Gruszczyński, wykonanie: Chór i Orkiestra Symfoniczna Muza, dyryguje Feliks Rybicki, 1949 r.
  • „Budujemy nowy dom” muzyka – Zdzisław Gozdawa, słowa – Wacław Stępień., śpiewa chór Czejanda, 1949 r.
  • „Małe mieszkanko na Mariensztacie”  muzyka – Zdzisław Gozdawa, słowa – Wacław Stępień, śpiewa – Mieczysław Wojnicki
  • „Suliko” pieśń gruzińska, muzyka – Warienka Cereteli (oryginał z 1895 r.)

Komentarze (7)

  • 21 września, 2022 o 06:37

    Ta audycia mnie się podobała jest super.

  • 21 września, 2022 o 06:42

    Super adycja

  • 23 września, 2022 o 19:09

    Głośnik radiowęłowy – głośnik z regulatorem natężenia dżwięku , zamknięty w obudowie , wyposażony w przewód połoczeniowy ze specjalną wtyczką . Służy do słuchania audycji riadiowych .

  • 23 września, 2022 o 19:14

    audycja super dzięki audycji można się dowiedzieć sporo ciekawych rzeczy na temat tej audycji .

  • 5 października, 2022 o 16:41

    BARDZO super audycja o kołchożniku z wykorzystaniem starych piosenek kiedy stolica była odbudowywana po wojnie pozdrowienia od radiowców Radia Sovo z Kędzierzyna- KOZLA

  • 5 października, 2022 o 16:43

    super audycja można dowiedzieć sporo ciekawych rzeczy z tej audycji

  • 17 maja, 2023 o 21:49

    Ta audycia mnie się podobała jest ciekawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Radio Sovo z siedzibą w Warszawie jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Administrator przetwarza Twoje dane osobowe, które podajesz lub pozostawiasz w ramach zamieszczania opinii w serwisie. Przetwarzamy te dane w celu wykonania umowy z Tobą, tą umową jest regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Podstawą prawną przetwarzania jest art. 6 ust. 1 lit b) RODO - niezbędność do wykonania umowy, której stroną jest Ty. Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Masz prawo m.in. do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Prawa te oraz sposób ich realizacji opisaliśmy w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast