Jak korzystać z wyszukiwarki w sposób zaawansowany?

Aby lepiej i bardziej precyzyjnie znaleźć w internecie informacje, których potrzebujesz, warto wykorzystać kilka zaawansowanych metod. Przedstawiamy je w poniższym artykule.

Wyszukiwanie tekstem

To proste metody, aby Twoje wyszukiwanie tekstem w wyszukiwarce Google było bardziej zaawansowane:

  • aby wyszukać dane hasło z danej kategorii należy te hasła wpisać z dodatkowym tekstem, można wpisywać również całe zdania czy pytania np. jak uprawiać żonkile?
  • aby wyszukać dane hasła w mediach społecznościowych, wstaw @ przed słowem, na przykład: żonkil @facebook
  • aby wykluczyć dane słowo z wyszukiwania wstaw – przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: żonkil -uprawa
  • aby wyszukać dwa słowa jednocześnie wpisz wyrażenie w cudzysłowie. Na przykład: „żonkil uprawa”.
  • aby wyszukać podobne strony wpisz „related:” przed adresem internetowym, który już znasz. Na przykład: related:radiosovo.pl

Wyszukiwanie obrazem

W Google.com możesz od razu znaleźć grafikę, a nie tekst. Np. chcąc znaleźć zdjęcie “żonkila” należy wpisać w wyszukiwarkę “żonkil” a następnie z górnego paska wybrać “grafikę”, wtedy otrzymasz tylko zdjęcia i grafiki z danym hasłem:

Podobnie można wyszukać wideo, mapy, zakupy, wiadomości.

Wyszukiwanie głosowe

W wyszukiwarce po prawej stronie, między klawiaturą, a lupką znajduje się symbol mikrofonu. Naciskając go możesz powiedzieć na głos hasło, którego szukasz (nie musisz go pisać na klawiaturze). Czyli należy nacisnąć symbol mikrofonu, zezwolić na użycie mikrofonu, a następnie powiedzieć “żonkil”. Google wyszuka hasło.

Wyszukiwanie w dowolnym języku

W wyszukiwarce możesz szukać danego hasła w różnych językach np. po polsku, angielsku, rosyjsku, niemiecku. By to zrobić należy wybrać “ustawienia”, a następnie “języki (languages)” i wybrać język, w którym chcesz otrzymać wyniki wyszukiwania (czyli strony internetowe).

Wyszukiwanie według daty

Czasami zdarza się, że ważne, aby uzyskać informacje najbardziej aktualne np. pojawić się w ciągu ostatniego miesiąca.
Aby znaleźć informacje najświeższe na danym temat wybierz “narzędzia”, a następnie kliknij “kiedykolwiek”, tam wybierz czas z którego ma pochodzić dana informacja (do wyboru są np. ostatni tydzień, ostatni miesiąc). Na przykład szukasz informacji dotyczącej nowych odmian żonkili, możesz wpisać “żonkil” i wybrać “ostatni rok”.

Kilka ciekawostek o wyszukiwarce

Na różnych komputerach wyniki wyszukiwania mogą być różne, np. u koleżanki po wpisaniu słowa “żonkil” na pierwszym miejscu (pierwszym linkiem) będzie link do sklepy internetowego, a u Ciebie na pierwszym miejscu. Jest to związane z tym, że Google zapamiętuje Twoje hasła z przeszłości i na ich podstawie podpowiada nowe wyniki

Historia wyszukiwania. Na każdym komputerze zapamiętują się wyniki wyszukiwania w Google. Można je skasować. Zobacz też: https://radiosovo.pl/czy-znasz-swoja-historie-przegladania-internetu/

Reklamy Google – bardzo często na początku wyników wyszukiwania (na początku listy) pojawiają się strony, które są reklamami, czyli ktoś zapłacił za to, aby pojawiały się na początku. Te linki są bezpieczne, po prostu to reklama.