Mój bezpieczny smartfon cz.2
W tekście Mój bezpieczny smartfon cz. 1 dokonaliśmy przeglądu blokad smartfonu, aby nikt niepowołany nie miał dostępu do naszego urządzenia. Jednak bezpieczeństwo naszego smartfona polega też na zabezpieczeniu danych, które na nim przechowujemy. Podobnie, jak w przypadku komputera osobistego, smartfon należy uzbroić w odpowiednie oprogramowanie.
Bezpieczne źródła
Pamiętajmy, aby wszystkie aplikacje instalować z odpowiedniego źródła – czyli internetowego, sprawdzonego sklepu: Google Play lub App Store.
Antywirus
Za pośrednictwem smartfonów mamy dostęp do Internetu, przez co możemy niechcący podłączyć się do innego zainfekowanego urządzenia. Złośliwym, szpiegującym programom oraz szkodliwym wirusom możemy przeciwdziałać, instalując na naszym smartfonie jeden z programów antywirusowych. Warto postawić na prosty, ale bezpieczny program, który zabezpieczy telefon. Zaufane antywirusy znajdziemy w sklepie Google Play lub App Store. Regularne skanowanie telefonu pomoże wykryć złośliwe linki w Internecie, niebezpieczne aplikacje, czy podejrzane sieci Wi-Fi.
Wylogowywanie
Bezpieczeństwo smartfona w dużej mierze zależy od każdorazowego wylogowywania się z wszelkich aplikacji. Wielu użytkowników często o tym zapomina, a jest to skuteczne zabezpieczenie telefonu przed kradzieżą osobistych danych. Nawyk wylogowywania może być szczególnie przydatny w zatłoczonych miejscach, kiedy nasz telefon może być narażony na kradzież.
Kopie zapasowe
Aby zabezpieczyć się przed utratą danych warto wykonywać tzw. backupy danych i dotyczy to zarówno plików multimedialnych, jak i maili, kontaktów, ustawień telefonu, czy zakładek wyszukiwarki. Ustawienia kopii zapasowych znajdują się w ustawieniach smartfona. Jeśli co jakiś czas zrobimy kopię, będziemy zabezpieczeni np. podczas awarii telefonu. Kopię zapasową można odesłać na swojego maila lub umieścić w chmurze, co pozwoli na skuteczny powrót do zapisanych informacji.
Przechowywanie danych w chmurze i na dyskach zewnętrznych
W smartfonie możemy przechowywać dane, na których nam zależy – dokumenty, zdjęcia z wakacji. Powinniśmy przechowywać je albo na zewnętrznym dysku lub na dysku wirtualnym. Zewnętrzne nośniki przydają się także na wypadek awarii telefonu.