Moja bezpieczna poczta, dysk i zdjęcia

Najlepiej poznawać opcje programu, samodzielnie wybierając kolejne ustawienia wybranej przez nas usługi. Popularną pocztą elektroniczną w Polsce jest Gmail w usłudze Google. Zachęcamy do ustawienia swojego konta Google pod względem prywatności i bezpieczeństwa.

Co to znaczy? Będziemy decydować, które informacje o nas mogą być zbierane, udostępniane innym lub wykorzystywane w serwisie Google.

Kiedy wejdziesz do poczty, kliknij swoją ikonkę w prawym górnym rogu i naciśnij klawisz „Zarządzaj swoim kontem Google”. Będziesz wybierać ustawienia, korzystając z 4 przedstawionych poniżej paneli:

4 ikony z ustawienia konta Google: Prywatność i personalizacja, dbamy o bezpieczeństwo Twojego konta, Miejsce na koncie, Sprawdź ustawienia prywatności.

Panel 1 – „Prywatność i personalizacja”. To jest panel przedstawiający wszystkie funkcje związane z bezpieczeństwem Twojego konta. Możesz tutaj wybrać przewodnik „krok po kroku”, który będzie Ci wyświetlał kolejne ustawienia do decyzji. Poniżej znajdziesz skróty do funkcji i ustawień z pozostałych Paneli. Dalej są ustawienia ułatwiające korzystanie w konta, np. czytnik ekranu, który czyta dla Ciebie dokumenty Google.

Panel 2 – „Dbamy o bezpieczeństwo Twojego konta” oraz Panel 3 – „Miejsce na koncie” nie wymagają od nas decyzji związanych z bezpieczeństwem konta. Nie będziemy się tutaj nimi zajmować.

Panel 4 – „Sprawdź ustawienia prywatności”. Najpierw jest przewodnik, który przedstawia dostęp narzędzi Google do naszych danych. Przewodnik pokaże sugestie ustawień, wystarczy zaznaczyć zgodę lub brak zgody na nie. Oprócz tego panel składa się z 5 najważniejszych ustawień prywatności, do których radzimy wybór opcji:

  • Ustawienia zarządzania aktywnością – Zastanów się, czy chcesz zbierać historię aktywności w Internecie oraz czy chcesz ją udostępniać wszystkim usługom Google, np. Google Maps? Zalecamy: wstrzymanie funkcji. Pomyśl następnie, czy przyda Ci się mapa miejsc odwiedzanych przez Ciebie? Jeśli nie potrzebujesz historii lokalizacji – zalecamy: wstrzymaj funkcję. Ostatnie pytanie o aktywność dotyczy Twojej historii zapytań i obejrzanych filmów na YouTube. Jeśli nie korzystasz stale z tego serwisu – zalecamy: wstrzymaj funkcję.
  • Zarządzaj informacjami udostępnianymi w YouTube – Tu wybierasz, kto będzie widzieć Twoje filmy, playlisty i subskrypcje w YouTube. Zalecamy: zaznacz swoje playlisty oraz subskrypcje jako prywatne.
  • Zarządzaj ustawieniami Zdjęć Google – Gdy udostępniasz zdjęcie, podając link, możesz usunąć informacje o lokalizacji. Raczej nie podawaj Twojego miejsca pobytu do publicznej wiadomości. Zalecamy: włącz funkcję usuwania danych.
  • Decyduj, które informacje o Tobie mogą widzieć inni – W tym miejscu decydujesz, czy inni mogą zobaczyć Twój profil „O mnie”, np. nazwisko, zdjęcie, adres e-mail. To, co wpisujesz, jest widoczne dla innych. Jeśli nie podasz pewnych danych, nie będzie ich widać. Zalecamy: podaj tylko niezbędne informacje.
  • Dostosuj reklamy do swoich zainteresowań – Chodzi tu o zbieranie przez Google informacji o tym, co lubisz i co kupujesz. Te dane mogą być przesyłane do innych firm i serwisów. Zalecamy: wyłącz tę funkcję.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ustawieniach konta Google odwiedź strony:

https://antyweb.pl/google-nowe-ustawienia-prywatnosci-domyslne/

https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/podstawy-bezpieczenstwa-jak-zadbac-o-swoja-prywatnosc-w-uslugach-google/

https://panoptykon.org/wiadomosc/odzyskaj-kontrole-w-sieci-odcinek-iv-google