
O Projekcie „SoVo – dostępne radio internetowe”
- Okres realizacji: luty 2020 – wrzesień 2022
- Budżet projektu: 4 864 057,47 zł
- Źródło dofinansowania: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
- Partnerzy: Fundacja Pro Cultura (lider), Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Fundacja Zaczyn
„SoVo – dostępne radio internetowe” to innowacyjny projekt którego celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych. Projekt oparty jest na uznanej w Europie dobrej praktyce Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI).
Projekt posiada 3 główne elementy:
- Portal radiowy
- Grupy Radiowe
- Szkolenia i warsztaty
Portal radiowy
Portal jest tworzony we współpracy z kołami PSONI, Uniwersytetami Trzeciego Wieku oraz studentami. Jest sercem całego projektu i jego najważniejszym elementem. Wszystko co jest publikowane na portalu zostało stworzone przez uczestników albo ekspertów projektu. Co miesiąc na portalu pojawiać się będzie około 60 materiałów. Radio będzie nadawane w wybrane dni tygodnia, a część audycji będzie transmitowanych na żywo. Wszystkie audycje będą publikowane na portalu, co umożliwi dostęp do nich w każdej chwili.
Portal to miejsce stworzone specjalnie dla OzNI, osób z ich otoczenia oraz dla seniorów. Pełni funkcję narzędzia pozwalającego zdobyć wyższe kompetencje cyfrowe. Na jego stronach użytkownicy będą mogli odnaleźć informacje o tym jak swobodnie poruszać się w wirtualnej przestrzeni i wykorzystywać zasoby Internetu do pracy, nauki, rozwoju swojej pasji i budowania relacji z innymi. Tematyka poruszana na portalu będzie szeroko obejmowała wszystkie sfery życia jego użytkowników.
Odziały Radia SoVo
W całej Polsce do grudnia 2020 roku powstanie 30 Oddziałów Radia SoVo (15 Senioralnych Grup Radiowych utworzonych na Uniwersytetach Trzeciego Wieku oraz 15 Grup Radiowych OzNI utworzonych w placówkach PSONI), w których łącznie działać będzie 140 dziennikarzy – amatorów. Każdemu oddziałowi Radia przewodzić będzie przeszkolony Lider.
Szkolenia i warsztaty
W trakcie trwania projektu zostanie przeprowadzonych ok. 4 900 godzin szkoleń. Na szkoleniach i warsztatach uczestnicy będą mogli zdobyć praktyczne umiejętności oraz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie: utrzymywania relacji z bliskimi oraz kontaktów towarzyskich, dbałości o prywatność, wyszukiwania informacji, aktywnego spędzania czasu wolnego i rozwijania swojego hobby. Szkolenia mają także na celu zapoznać słuchaczy UTW, OzNI oraz studentów z zasadami funkcjonowania portalu radiowego oraz pokazać im się jak korzystać z materiałów dydaktycznych umieszczonych na portalu i aktywnie brać udział w edukacji online. Członkowie grup radiowych dowiedzą się jak tworzyć materiały wideo, zdobędą lub udoskonalą swój warsztat dziennikarski, a także poznają zasady emisji głosu. Łącznie przeszkolonych zostanie 5025 osób, a portal będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych jego tematyką.
Treść etr
cndfdsfjbsdjf