Prawda czy fałsz – co oznacza termin fake news?
Określenie „fake news” (czyt. fejk njus), pochodzi z języka angielskiego. Fake to dosłownie imitacja, falsyfikat, podróbka a news – wiadomość. Fake news oznacza „fałszywą wiadomość”
W ostatnich latach termin jest coraz częściej stosowany. W 2017 autorzy brytyjskiego słownika języka angielskiego uznali je za słowo roku. W języku polskim używa się często określenia fejk.
Fake news czyli fejk to fałszywa wiadomość.
Fake news może być krótką informacją dotyczącą wydarzenia, oferty czy nawet odkrycia naukowego. Zdarza się, że takie informacje są tworzone celowo, bywają też zwykłym żartem. Praktycznie każda osoba może napisać w Internecie, cokolwiek zechce. Ze względu na dostępność internetu tego typu wiadomości rozprzestrzeniają się wyjątkowo szybko.
Przykład:
W 2019 r. media internetowe obiegła nieprawdziwa informacja o śmierci Adama Słodowego. Fałszywy news pojawił się na stronach informacyjnych i był udostępniany przez wiele osób.
Ważne, aby mieć krytyczne podejście do wszelkich materiałów znalezionych w sieci!
Przydatne materiały do przeczytania:
O typach fake news oraz dezinformacji z nich wynikającej. Czy może z nimi wygrać technologia?
https://www.press.pl/magazyn-press/artykul/55061,krotki-przewodnik-po-fake-newsach
Stowarzyszenie Demagog jest pierwszą w Polsce organizacją fact-checkingową. Od 2014 zespół weryfikuje wypowiedzi oraz obietnice wyborcze polityków, na stronie:
Materiał do posłuchania i obejrzenia:
Opowieść wykładowczyni statystyki nie tylko o fake newsach, ale też o specyfice internetu i informacjach z niego pochodzących.