Rynek pracy i formy zatrudnienia
Na rynku pracy spotykają się osoby poszukujące pracy i pracodawcy. Pracodawcy tworzą miejsca pracy i poszukują pracowników. Rynek pracy to nie jest jedno miejsce. Są to różne zakłady pracy, firmy, instytucje i ludzie.
Na rynku pracy jest bardzo dużo różnych możliwości. Pracodawca może wybierać najlepszych pracowników. Osoba poszukująca pracy może wybierać jaką pracę chce wykonywać i gdzie chce pracować.
Formy zatrudnienia na rynku pracy
Zatrudnienie na specjalnych warunkach
Zatrudnienie na specjalnych warunkach nazywane jest inaczej pracą chronioną.
Praca chroniona pozwala na zdobycie doświadczenia w pracy w bezpiecznych warunkach. To znaczy pozwala nauczyć się pracować.
Niektóre osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrzebują w pracy: – więcej czasu na wykonanie swoich obowiązków – odpowiednio przystosowanego stanowiska pracy – rehabilitacji i opieki medycznej.
Praca chroniona powinna mieć charakter przejściowy.
To znaczy że powinna trwać kilka miesięcy lub najwyżej kilka lat. Tak długo ile każda osoba potrzebuje. Potem osoba z niepełnosprawnością powinna móc pracować w zwykłych firmach.
Zatrudnienie na specjalnych warunkach może się odbywać: – w zakładach pracy chronionej – lub w zakładach aktywności zawodowej
Zatrudnienie na otwartym rynku pracy
Zatrudnienie na otwartym rynku pracy to inaczej praca w zwykłych firmach lub instytucjach.
Otwarty rynek pracy daje osobie z niepełnosprawnością możliwość zwyczajnego życia w swojej miejscowości. W takiej firmie pracujesz na takich samych zasadach jak kolega, siostra lub sąsiad.
W firmie na otwartym rynku pracy najważniejsze są Twoje kompetencje. Kompetencje to: – wiedza czyli wszystko to czego się nauczyłeś – umiejętności czyli to co umiesz robić – i doświadczenie czyli jak długo to robiłeś.
Przed zatrudnieniem pracownika z niepełnosprawnością pracodawca zwraca uwagę na: – to co osoba umie robić – jak sobie radzi na stanowisku pracy.
Podczas zatrudnienia na otwartym rynku pracy osoba z niepełnosprawnością może korzystać ze wsparcia innych osób. Takie wsparcie może Ci dać na przykład trener pracy lub kolega, koleżanka z pracy.