Seniorzy z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku wzięli udział w szkoleniu o dyskryminacji.
W ramach projektu „Świadomy Senior zna swoje prawa i szanuje prawa innych” seniorzy z Kłobucka wzięli udział w webinarze dotyczycącym tego czym jest dyskryminacja, jak jej przeciwdziałać i jak samemu nie dyskryminować. Prowadzącą spotkanie była Lena Rogowska-Lewandowska – trenerka z Fundacji Kultury Dialogu.
Źródło finansowania: Komisja Europejska w ramach projektu Building Bridges- Civic Capital in Local Communities ze środków Komisji Europejskiej CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości“ na lata 2021-2027.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ decydujący nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Dojrzałość nie wyklucza
Dojrzałość nie wyklucza i to dosłownie. Bo to właśnie seniorzy i seniorki są często ofiarami dyskryminacji.
„Się położy”, „Nie widzi, że nie mogę” – seniorzy takie sformowania słyszą nie tylko u lekarza. O pracy z seniorami i o tym czy mówią o dyskryminacja – z Magdaleną Pietrulewicz z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku rozmawiał dziennikarz Radia SoVo Marcin Strojec
Źródło finansowania: Komisja Europejska w ramach projektu Building Bridges- Civic Capital in Local Communities ze środków Komisji Europejskiej CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości“ na lata 2021-2027.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ decydujący nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Makrama – sposób na relaksujące rękodzieło
W Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku odbyły się warsztaty makramy, które poprowadziła Pani Urszula Hajzer
Seniorzy mieli okazję nauczyć się podstaw sztuki makramy, oraz samodzielnie stworzyć własne dekoracje. Instruktorka Urszula Hajzer pokazywała seniorom , jak opanować różne techniki sztuki, co pozwoliło im rozwijać swoje umiejętności i spędzić czas w przyjemnej atmosferze. Makrama – jest to znana od starożytności sztuka wiązania sznurków za pomocą dłoni, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. W dzisiejszych czasach uznawana za jedną z form rękodzieła.
Sonda: Za co mieszkańcy kochają Kłobuck?
W 2024 roku leżący nieopodal Częstochowy Kłobuck obchodzi 780. rocznice uzyskania praw miejskich. Z tej okazji dziennikarze i dziennikarki Senioralnego Oddziału w Kłobucku przygotowali sondę.
Materiał powstał podczas warsztatów, które odbywały się 24-26 października. Warsztaty były częścią projektu: „Fundacja Pro Cultura 3.0 – na 20-lecie”, sfinansowanego ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramachPROO, Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.
W filmie zdjęcia autorstwa: Izabeli Kielech oraz Piotra Maczugi.
Kłobucki poeta
Poeta i krytyk literacki – Władysław Sebyła, jest jednym z ważniejszych przedstawicieli nurtu religijnego w dwudziestowiecznej poezji polskiej.
Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska radiowego, upamiętniającego Władysława Sebyłę , urodzonego w Kłobucku poetę i męczennika katyńskiego, patrona Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku. Słuchowisko zostało przygotowane przez dziennikarzy Radia Sovo z oddziału w Kłobucku, a także przez młodzież z lokalnych szkół, która jest związana z miastem Kłobuck .Autorką scenariusza jest absolwentka publicznej szkoły podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Lgocie Sylwia Praska , obecnie uczennica liceum im Kopernika w Częstochowie .Występuje uczennica szkoły podstawowej w Lgocie Julia Kupczak
Muzykować można w każdym wieku!
Jerzy Jurek Tyflewski w sierpniu skończy 98 lat. Jest muzykiem , grającym na harmonijce ustnej i na akordeonie .
Pan Jurek muzykowanie zaczął gdy był małym dzieckiem, na harmonijce uczył grać go dziadek. Gdy zaczynał swoją naukę gry, Jurek posiadał harmonijkę z registrem, bardzo dobrej jakości .Oprócz harmonijki, gra też na akordeonie , na którym się sam uczył grać . Zna również zapis nutowy .
Prezentujemy w nagraniu jego umiejętności , jednocześnie zachęcając wszystkich słuchaczy do realizowania swoich pasji muzycznych .Dzięki Panu Jurkowi , możemy w nagraniu posłuchać , w jakim stylu i w jaki sposób grali muzycy wiele lat temu . Jurek jest doskonałym przykładem że dojrzałość to bardzo dobry czas na muzykowanie i rozwijanie swoich umiejętności. Jak sam mówi o sobie – ” Codziennie rano wstaję i gram sobie na harmonijce ”
Jubileusz 25-lecia Kapeli u Andrzeja z Kłobucka
„Kapela u Andrzeja” ten zespół znają prawie wszyscy mieszkańcy Kłobucka. W tym roku kapela obchodziła jubileusz ćwierćwiecza swojej działalności.
Grupa powstała jesienią 1998 roku i od samego początku działa pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku. Pomysłodawcą, a zarazem założycielem grupy jest jej lider, absolwent Instytutu Muzyki, Wydziału Wychowania Artystycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie – Andrzej Jelonek. Jak łatwo się domyślić, to jego imię znalazło się w nazwie zespołu, którego muzykę stanowią utwory wywodzące się z folkloru miejskiego, dawnych, zapomnianych melodii, a także własny repertuar pisany z myślą o kapeli. Zespół w ciągu 25 lat wydał 4 płyty: „Kapela Podwórkowa u Andrzeja” (2001), „Biesiada z Kapelą u Andrzeja” (2008), „Kapela Podwórkowa u Andrzeja” (2008), „Co godzinę zegar bije” (2009) a także miał okazję reprezentować Kłobuck i lokalną kulturę na wielu scenach – w powiecie, regionie, w kraju i za jego granicami. Swój jubileusz kapela świętowała na scenie. W jego trakcie otrzymała wiele podziękowań w dowód uznania za wieloletni wkład w propagowanie folkloru miejskiego m.in. od władz powiatowych oraz Burmistrza Kłobucka – Jerzego Zakrzewskiego.
Kapelę u Andrzeja obecnie stanowią: Adrian Borowiecki – klarnet Andrzej Jelonek – gitara, banjo, śpiew Mirosław Dróżdż – akordeon Stanisław Ochmański – kontrabas.
Wideo zrealizowane w ramach projektu „Radio SoVo i UTW na cyfrowo” finansowanego ze środków „Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025”
Powroty z emigracji, powrócisz tu
Ameryka, marzenie wielu osób, pojechać tam, żyć, pracować. Magia nowego, lepszego świata. Co o emigracji mówią Ci którzy mieszkali tam kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat? Zapraszamy do wysłuchania cyklu wypowiedzi o powrotach z emigracji… oto pierwszy z nich.
9 września – Międzynarodowy Dzień Urody – rozmawiamy o pięknie z wizażystką i fotografką
Światowy Dzień Piękna nazywany także Dniem Urody jest okazją do szczególnego zadbania o naszą urodę i spędzenia dnia na samych przyjemnościach. Wiele kobiet zastanawia się nad własnym wyglądem i poszukuje pomocy w salonach fryzjerskich, u dietetyczek, kosmetyczek, trenerów personalnych, czy nawet chirurgów plastycznych. My rozmawiamy z wizażystką i fotografką. Zapytaliśmy je o to czym jest piękno, czy jest uniwersalne? Czy piękno może mieścić się tylko w standardach Instagrama? Okazało się, że piękno jest odblaskiem naszej duszy, że kreuje je poczucie naszej własnej wartości, że kanony piękna są przewrotne i każdy z nas piękno definiuje inaczej, nie ma jednego wzoru piękna. Zaskoczeni? Zresztą posłuchajcie sami. A my polecamy w tym dniu zrobić coś fajnego dla siebie.
Wiersze, fraszki i aforyzmy o Paniach i dla Pań, czytają przedstawiciele władz powiatu kłobuckiego: Starosta kłobucki – Henryk Kiepura, Burmistrz Kłobucka – Jerzy Zakrzewski, Burmistrz Krzepic – Krystian Kotynia, Przewodniczący Rady i Wójt Gminy Miedżno: Zdzisław Bęben i Piotr Derejczyk, Wójt Gminy Opatów – Bogdan Sośniak, Wójt Gminy Popów – Jan Kowalik oraz Wójt Gminy Wręczyca – Wielka – Tomasz Osiński. W nagraniu wykorzystano aforyzmy, fraszki i wiersze: L. J. Kerna J. Tuwima, A. Szareckiego, J. Sztautyngera, G. Eliota, H. Heina, W.D.Cobba, N. Bonaparte, F. Sagana, O. Wilde i innych.
Chociaż to podobno RADIO w tym wypadku zapraszamy też na oglądanie video. 😉
Fraszki na Walentynki (o miłości na wesoło)
Walentynki – święto zakochanych. Miłość ma tyle odmian ile ludzi na świecie, nie ma dwóch identycznych relacji miłosnych. Relacje te spróbujemy oddać we fraszkach i aforyzmach polskich autorów.
Co to jest fraszka? To krótki, zwykle żartobliwy wiersz, rodzaj epigramatu. Aforyzm zaś to złota myśl.
Natura od kuchni, relacja z akcji Koła Gospodyń Wiejskich z Wręczycy Wielkiej
Las jest naturalnym źródłem pozyskiwania ziół, owoców i grzybów. Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ok. 7,3 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne – Lasy Państwowe.
Odjazdowy Bibliotekarz – relacja z rajdu rowerowego
Zapraszamy na wysłuchanie relacji z rajdu rowerowego zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kłobuck – Odjazdowy Bibliotekarz, który odbył się 15 lipca 2022 r. Rajd miał 18 kilometrów i prowadził od Zalewu Zakrzew do gospodarstwa agroturystycznego Pani Aliny Bulskiej w Zwierzyńcu Pierwszym. Po drodze wysłuchano opowieści leśniczego, o drzewostanie lasów, a na terenie gospodarstwa agroturystycznego – o starych obyczajach ludowych związanych ze Zwierzyńcem.
Światowy Dzień Komara (20 sierpnia) co je odstrasza?
20 sierpnia – Światowy Dzień Komara. Dzień ten został poświęcony ważnemu odkryciu brytyjskiego lekarza, Sir Ronalda Rossa, który w 1897 roku udowodnił, że za przenoszenie zarodźców malarii odpowiedzialne są samice komarów z rodzaju Anopheles. Domowe sposoby pozbycie się komarów przedstawia Hanna Mańczyk. Kwiaty i zioła z ogrodu w skutecznej walce z komarami.
Teatr to nasze życie
Wręczyca Wielka teatrem stoi, 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Zapraszamy do wysłuchania audycji o inicjatorach i aktorach amatorach tworzących lokalny teatr.
Wnuki Dziadkom i o Dziadkach + piosenki w wykonaniu przedszkolaków
Czym Wnuki chcą obdarować swoje Babcie i Dziadków? Po co w ogóle są Dziadkowie? Za co ich kochają wnuczki wnuczkowie? O tym wszystkim dowiecie się z rozmowy z przedszkolakami Przedszkola nr 4 w Kłobucku. Zapraszamy!
Zespół „Kłobuczanie” trening pamięci i dużo radości ze śpiewem na ustach. Zobacz FILM
Śpiewać każdy może, bez względu na wiek – udowadniają to „Kłobuczanie” – zespół śpiewaczy działający przy Miejskim Ośrodku Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku.
Specjalny występ dla Radia SoVo
Jak przetrwać pandemię i nie zwariować?
Jak przetrwać pandemię i nie zwariować? Posłuchajcie relacji z konferencji pod tym właśnie tytułem, która pod koniec października odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku. Organizatorem wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Kłobucku, Lokalna Grupa Działania Zielony Wierzchołek Śląska, a także Konsorcjum Cogito – Centrum Edukacji.
16 listopada – Dzień Tolerancji – posłuchajcie „Bajki o kropce”
Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji zapraszamy na spotkanie z niezwykłą bibliotekarką – Edytą Sendal, która tworzy bajki terapeutyczne. W audycji prawdziwa gratka – czytana przez autorkę „Bajka o kropce”, która uczy nas tolerancji.
Dobrze widzi się tylko sercem – spotkanie z Alicją Czarnuszką
„Dobrze widzi się tylko sercem” Alicja Czarnuszka – miłośniczka literatury, laureatka wielu konkursów recytatorskich, aktorka monodramów i oryginalnych projektów artystycznych.
Osoba niedowidząca z głową pełną pomysłów i ogromnym dystansem do siebie, tryskająca życiową energią i optymizmem. Poznajcie ją…
Recytacja:
Polak za granicą (ciąg dalszy audycji Powroty z emigracji)
O pracy w stanach, rozterkach rodzinnych opowiada Pani Małgorzata, która ponad 30 lat spędziła w USA. Część 2 audycji Powroty z emigracji.
Ameryka, marzenie wielu osób, pojechać tam, żyć, pracować. Magia nowego, lepszego świata. Co o emigracji mówią Ci którzy mieszkali tam kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat?
Dojrzałe Szeherezady z Kłobucka – posłuchajcie audycji i zobaczcie ich występ
Zapraszamy Państwa na spotkanie z odważnymi, łamiącymi stereotypy kobietami, które na emeryturze odkryły w sobie pasję do tańca orientalnego i od czterech lat występują na scenie, dostarczając nam niezwykłych przeżyć. Poznajcie członkinie zespołu „Jasmin”.
Występ:
9 września – Międzynarodowy Dzień Urody – rozmawiamy o pięknie z wizażystką i fotografką Copy
Światowy Dzień Piękna nazywany także Dniem Urody jest okazją do szczególnego zadbania o naszą urodę i spędzenia dnia na samych przyjemnościach. Wiele kobiet zastanawia się nad własnym wyglądem i poszukuje pomocy w salonach fryzjerskich, u dietetyczek, kosmetyczek, trenerów personalnych, czy nawet chirurgów plastycznych. My rozmawiamy z wizażystką i fotografką. Zapytaliśmy je o to czym jest piękno, czy jest uniwersalne? Czy piękno może mieścić się tylko w standardach Instagrama? Okazało się, że piękno jest odblaskiem naszej duszy, że kreuje je poczucie naszej własnej wartości, że kanony piękna są przewrotne i każdy z nas piękno definiuje inaczej, nie ma jednego wzoru piękna. Zaskoczeni? Zresztą posłuchajcie sami. A my polecamy w tym dniu zrobić coś fajnego dla siebie.
Gdzie szukamy prognoz i co zwiastuje zmianę pogody?
Porozmawiajmy o pogodzie. Jakie znamy oznaki pogorszenia lub poprawy pogody? Prognoza w oparciu o dane, a może obserwacja własna? Posłuchajcie jak odpowiadali mieszkańcy Kłobucka.
9 września – Międzynarodowy Dzień Urody – rozmawiamy o pięknie z trenerem personalnym
Światowy Dzień Piękna nazywany także Dniem Urody jest okazją do szczególnego zadbania o naszą urodę i spędzenia dnia na samych przyjemnościach. Wiele kobiet zastanawia się nad własnym wyglądem i poszukuje pomocy w salonach fryzjerskich, u dietetyczek, kosmetyczek, trenerów personalnych, czy nawet chirurgów plastycznych. My rozmawiamy trenerem personalnym o tym czym dla niego jest piękno.
Stowarzyszenie Akademia Trzeciego Wieku w Kłobucku zostało zarejestrowane dnia 07.10.2013 r. Zdecydowaliśmy się na formę stowarzyszenia ponieważ jest to najprostsza forma działania niewymagająca dużych nakładów finansowych. Poza tym w naszym mieście nie ma wyższej uczelni więc tworzenie UTW od początku wymagałoby dużo większego zaangażowania merytorycznego. Celem działania naszego Stowarzyszenia zgodnie z dokumentem rejestrowym jest: – prowadzenie edukacji w rożnych dziedzinach nauk, w szczególności, w zakresie medycyny i profilaktyki zdrowia, – aktywizacja społeczna osób starszych poprzez uczestnictwo w rożnych formach życia społecznego, – propagowanie i popieranie różnorodnych form aktywności intelektualnej, psychicznej i fizycznej adekwatnie do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań członków stowarzyszenia, – podejmowanie działań zmierzających do utrzymania, nawiązywania i zacieśniania więzi i kontaktów osobistych miedzy mieszkańcami regionu, a szczególnie miedzy osobami starszymi i młodym pokoleniem, – inspirowanie wszelkich działań na rzecz starszych, w tym również osób środowiska osób niepełnosprawnych, bezrobotnych i chorych. – upowszechnianie wiedzy o Śląsku i ziemi kłobuckiej, w szczególności poprzez prezentowanie dorobku kulturalno-społecznego, walorów turystycznych oraz organizowanie spotkań ze znanymi osobami zasłużonymi dla regionu i polski. Co miesiąc, w drugi wtorek miesiąca, spotykamy się w dużej sali widowiskowej w MOK i możemy wysłuchać 2 wykładów i występów artystycznych (raz jest to zespół muzyczny, innym razem taneczny, popisy wokalne). Oprócz spotkań co tydzień odbywają się zajęcia seminaryjne w wymiarze 1 godziny. Niektóre zajęcia są co 2 tygodnie po 2 godziny. Dla członków stowarzyszenia zajęcia są bezpłatne dzięki temu, że wszyscy wykładowcy i trenerzy pracują na zasadach wolontariatu. Potrzebne do zająć materiały finansowane są ze składek członkowskich, które wynoszą 30 zł za rok. Stowarzyszenie liczy 257 członków. Aktualnie mamy 16 różnych zajęć seminaryjnych i powoli wracamy do ich realizacji. Wróciły zajęcia z nordic – walking, próby zespołów tanecznych, muzyki biesiadnej i zajęcia komputerowe, a teraz jeszcze warsztaty radiowe. Organizujemy też dłuższe i krótsze wyjazdy tematyczne. Radio jest dla nas nowym wyzwaniem, nową formą działania. Mamy nadzieję, że już wkrótce sprostamy w pełni wymaganiom Redakcji.
Wideo zrealizowane w ramach projektu „Radio SoVo i UTW na cyfrowo” finansowanego ze środków „Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025”
Bezpieczny wypoczynek nie tylko w wakacje – radzi policjant
Jak zachować bezpieczeństwo na wyjazdach, nie tylko letnich, czy wakacyjnych ale przez cały rok przypomina młodszy aspirant Kamil Raczyński z KP w Kłobucku. Dowiemy się też dlaczego zamieszczanie zdjęć z wakacji w portalach społecznościowych nie jest dobrym pomysłem i co zrobić aby szybko odzyskać skradzione sprzęty.