Urlop w górach

image_pdfimage_print

Jeśli chcesz spędzić urlop w górach bez problemów, pamiętaj o kilku ważnych sprawach! W tym artykule dowiesz się: jak przygotować się do pieszej wycieczki w góry. Co powinieneś wiedzieć zanim ruszysz na szlak oraz gdy jesteś już wśród szczytów gór.

Buty sportowe za kostkę i kurtka sportowa.

Ubranie i buty
Przygotuj wygodne buty i odpowiednie ubranie. Najlepiej, żeby buty miały grubą podeszwę. Weź ciepłą bluzę lub sweter i nieprzemakalną kurtkę.

Prognoza pogody

Pogoda

Pogoda w górach szybko się zmienia. Gdy rano wychodzisz na wędrówkę może być ciepło i świecić słońce. Za chwilę może padać deszcz i wiać zimny wiatr. Pogodę możesz sprawdzić w przeglądarce Google. W pasku przeglądarki wpisz hasło „pogoda” i nazwę miejscowości w której się znajdujesz.

Możesz sprawdzić jak pogoda będzie się zmieniać w ciągu dnia. Dowiesz się jaka jest temperatura i czy będzie padać deszcz lub śnieg. Zawsze sprawdzaj pogodę przed wyjściem w góry.

Osoba w górach z plecakiem i kurtką przewiązaną na biodrach.

W górach najlepiej ubierać się na cebulkę. To znaczy zakładać kilka warstw ubrania. Najpierw koszulkę z krótkim rękawem, na to bluzę i na to kurtkę. Jeśli będzie gorąco, zawsze możesz zdjąć cieplejsze ubrania.

Dwie osoby wskazują na symbol żółtego szlaku namalowany na drzewie. Żółty pas otoczony dwoma białymi poziomymi pasami.

Bezpieczeństwo

W czasie wędrówek po górach, zawsze poruszaj się po wyznaczonych szlakach turystycznych. Szlaki turystyczne pokazują, gdzie można chodzić. Każdy szlak jest oznaczony jednym kolorem. Na przykład żółtym, niebieskim, czerwonym lub czarnym.

Dwie osoby oglądają mapę gór.

Sprawdź na mapie lub przeczytaj w przewodniku jakie są szlaki w okolicy. Czy są długie i trudne. Na mapie zawsze jest napisane ile czasu zajmuje przejście kawałka szlaku. Warto przed wyprawą obliczyć ten czas. Wybierz taki szlak, który będziesz mógł przejść. Powiedz znajomym którym szlakiem będziesz wędrować. Gdybyś miał wypadek, będzie wiadomo gdzie Cię szukać. Szlaki turystyczne możesz sprawdzić i zaplanować na stronie internetowej: https://mapa-turystyczna.pl

Gwizdek, latarka, apteczka i telefon wyświetlający na ekranie numer alarmowy.

Rzeczy które warto zabrać w góry
 Kiedy idziesz w góry, spakuj do plecaka:
– apteczkę
– latarkę
– gwizdek. Jeśli się zgubisz, możesz nim gwizdać. Dzięki temu łatwiej będzie Cię znaleźć.
– naładowany telefon komórkowy z zapisanymi numerami ratunkowymi.
– mapę
– jedzenie (drugie śniadanie lub przekąskę)
– ciepłe ubranie

Dwie plakietki z logo  WOPR i TOPR.

Najlepiej przed wyjściem w góry, pobierz na swój telefon aplikację Ratunek. Aplikacja Ratunek to specjalny program, którym wzywa się ratowników. Można przesłać im informację gdzie jesteś. Sprawdź czy umiesz korzystać z aplikacji. Dowiedz się co robić, żeby wezwać pomoc.

Aplikację możesz zobaczyć na stronie: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pagasolutions.emergencycall_pl&hl=pl

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast