Jak stworzyć swoją ofertę? Zasady tworzenia CV i listu motywacyjnego

image_pdfimage_print

Tekst dotyczący ogłoszeń o pracę przybliżył zasady budowania oferty pracodawcy. W tym tekście zapoznasz się z zasadami budowania własnej oferty, czyli CV i listu motywacyjnego. CV i list motywacyjny nazywane są dokumentami aplikacyjnymi.

Czym jest CV i jak je stworzyć?

CV to skrót od curriculum vitae, co w języku łacińskim oznacza bieg życia. CV to życiorys zawodowy, w którym kandydat na pracownika krótko przedstawia siebie pracodawcy. CV powstaje zgodnie z przyjętym schematem. Informacje, które zawiera CV to informacje dotyczące:

  • Danych osobistych, w tym kontakt
  • Doświadczenia zawodowego
  • Wykształcenia
  • Posiadanych umiejętności, które mogą być potrzebne w pracy
  • Zainteresowań i hobby
  • Celów zawodowych
  • Osiągnięć

Każde CV musi zawierać aktualną zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

CV można stworzyć samemu lub skorzystać z pomocy w postaci kreatora CV. Kreator CV to narzędzie, które pomaga w stworzeniu CV. Kreatory CV zawierają różne szablony CV. Dzięki temu można wybrać ten wzór, który najbardziej nam odpowiada.

Kreatory CV można znaleźć w Internecie. Są to narzędzia, które dostępne są za darmo lub za opłatą. By skorzystać z kreatora i móc pobrać stworzone CV może być konieczne zarejestrowanie się. Żeby się zarejestrować potrzebny jest adres e-mail.

Chcesz stworzyć profesjonalny życiorys zawodowy? Skorzystaj z kreatora CV np. szybkiecv.pl, interviewme.pl lub aplikuj.pl.

Pamiętaj, zanim wyślesz CV do pracodawcy zapisz dokument w formacie nie do edycji np. PDF.

Czym jest list motywacyjny i jak go stworzyć?

List motywacyjny to dokument, w którym opisujemy swoją motywację do podjęcia pracy. Jest uzupełnieniem do CV. Nie każdy pracodawca prosi kandydata o przesłanie takiego listu.

Zasady tworzenia listu motywacyjnego znajdziesz w Internecie. Sprawdź np. w PORADNIKU Jak być aktywnym na rynku pracy lub Jak napisać list motywacyjny – fakty i mity.

List motywacyjny można stworzyć samodzielnie. Można również skorzystać z kreatora. Kreator znajdziesz w Internecie.

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast