Jak szukać pracy w Internecie?

image_pdfimage_print

Znaleźć pracę bez wychodzenia z domu? Tak, jest to możliwe, jeśli tylko posiadasz dostęp do Internetu. No, ale w jaki sposób i gdzie dokładnie w Internecie? W tym materiale znajdziesz podpowiedzi jak rozpocząć szukanie pracy w Sieci.

W urzędzie pracy możesz znaleźć tablicę ogłoszeń, na której są oferty pracy. Również w Internecie znajdziesz tablice z ogłoszeniami. Są to portale internetowe specjalnie przeznaczone do zamieszczania różnych ogłoszeń, w tym ofert pracy.  Liczba ofert pracy dostępnych na portalach internetowych jest dużo większa niż na tradycyjnych tablicach ogłoszeń. Takie strony nazywają się wyszukiwarkami pracy. Wśród wyszukiwarek pracy wyróżniamy:

  • Portale pracy, na których znajdziesz oferty pracy od wielu pracodawców. Są tam też dostępne poradniki o tym jak zdobyć pracę. Możesz się dowiedzieć np. jak napisać CV, jak przygotować się do rozmowy z pracodawcą. Największe portale pracy to m.in.: Pracuj.pl, Praca.pl czy InfoPraca.pl
  • Serwisy ogłoszeniowe, czyli strony gdzie znajdziesz różne ogłoszenia, w tym oferty pracy. Najbardziej popularne to Gumtree.pl i OLX.pl
  • Wyszukiwarki ofert, czyli strony, na których znajdziesz najwięcej różnych ofert pracy. na tych stronach zbierane są różne oferty m.in. z serwisów ogłoszeniowych i portali o pracy. Najbardziej popularne to Indeed.com, Careerjet.pl czy Adzuna.pl

Wszystkie wyszukiwarki pracy mają filtry, które ułatwiają znalezienie ogłoszenia zgodnego z Twoimi potrzebami. Co najczęściej można określić dzięki filtrom?

  • Miasto
  • Branżę
  • Rodzaj umowy
  • Wymiar etatu

W Internecie możesz znaleźć również portale przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością np. http://www.sprawni-niepelnosprawni.pl/, https://werbeo.pl/ czy http://www.niepelnosprawni.pl/ .

Jeśli chcesz skorzystać z usług tradycyjnego Urzędu Pracy, możesz to zrobić także przez Internet. Urząd pracy posiada swoją własną wyszukiwarkę ofert, która nazywa się Centralna Baza Ofert Pracy. W tej bazie znajdują się ogłoszenia o pracę, które trafiły do Urzędów Pracy z całej Polski. Zachęcamy do odwiedzenia tej strony i sprawdzenia, jakie oferty pracy opublikował Twój Urząd.

Zapraszamy do zapoznania się z tekstami, które stanowiły inspirację dla tego tekstu:

https://finansepersonalne.pl/jak-szukac-pracy-przez-internet/

https://www.employear.com/pl/blog/wyszukiwarki-ofert-pracy.html

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast