Kim jest konsument i jakie ma prawa

image_pdfimage_print
Sklep. Różne osoby w tym starsze i osoby z niepełnosprawnością czekają z koszykami w kolejce do kasy.

Kto to jest konsument

Prawa konsumenckie to przepisy, które dotyczą zawierania umów między 2 osobami.
 Jedna osoba to konsument, a druga to przedsiębiorca. Konsument to taka osoba, która kupuje różne rzeczy od przedsiębiorcy.

Osoba kupuje pieczywo w piekarni.

Osoba, która kupuje chleb w sklepie to konsument. Właściciel sklepu, który sprzedaje chleb to przedsiębiorca. Przedsiębiorca to taka osoba, która zawodowo zajmuje się sprzedażą

Osoba idzie do autobusu z biletem w ręce.

Czasem u przedsiębiorców nie kupujemy rzeczy tylko różne usługi. Żeby jechać autobusem, musisz kupić bilet. W tym przypadku kupujesz usługę. Ta usługa polega na przewiezieniu Cię do innego miejsca.

Osoba wchodzi do powiatowego rzecznika konsumentów.

Kto pomaga konsumentom

Jeśli masz pytania o swoje prawa jako konsumenta albo masz problemy z przedsiębiorcą z którym zawarłeś umowę, możesz poprosić o poradę rzecznika konsumentów.

Osoby siedzą przy stole i rozmawiają. Jedną z nich jest rzecznik praw konsumenta.

Rzecznik konsumentów to osoba, która pomaga bronić Twoich interesów. Może wyjaśnić Ci przepisy lub skontaktować się ze sprzedawcą i spróbować rozwiązać Twój problem.

Mapa polski z zaznaczonymi biurami rzecznika praw konsumenta.

Biura rzeczników konsumentów znajdują się w każdym powiecie i w każdym dużym mieście. Adresy rzeczników konsumentów znajdziesz w Internecie pod adresem: https://uokik.gov.pl/rzecznicy.php

Dwie osoby stoją przed sędzią.

Jeśli rzecznikowi konsumentów nie uda się porozumieć ze sprzedawcą, może w Twoim imieniu skierować sprawę do sądu i pomóc Ci ją wygrać.

Logo UOKIK - Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów to państwowy urząd, który dba o ochronę interesów wszystkich konsumentów. Możesz tam składać skargi na nieuczciwych przedsiębiorców.

Osoba prezentuje dżem.

Nieuczciwy przedsiębiorca na przykład pokazuje reklamy, które wprowadzają w błąd. Nieuczciwy przedsiębiorca zamieszcza nieprawdziwe informacje na opakowaniu swoich produktów. Więcej informacji o urzędzie znajdziesz pod adresem: http://www.uokik.gov.pl

Logo Federacji Konsumentów.

W Polsce działa także duża organizacja, która pomaga konsumentom. Ta organizacja to Federacja Konsumentów. Na stronie Federacji znajdziesz bardzo dużo ciekawych informacji http://www.federacja−konsumentow.org.pl

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast