Tradycje związane ze śmiercią i odchodzeniem u Romów

image_pdfimage_print

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Zwykle te dni są dla nas pełne wspomnień i przemyśleń. Zastanawiamy się nad tym, co będzie dalej, czy istnieje „życie po życiu”, przypominamy sobie naszych ukochanych, którzy są już po tamtej stronie. Dziennikarzom Radia SoVo z Kędzierzyna-Koźla udało się porozmawiać z Ingą Mirgą, która pracuje w Szkole Podstawowej nr 1 jako asystent społeczności romskiej. Opowiedziała nam o romskich tradycjach związanych z odchodzeniem i  śmiercią.

Z naszej rozmowy wynika jedno – szacunek dla osób starszych i pielęgnowanie zwyczajów i tradycji – buduje społeczeństwo. Uważamy, że to bardzo ważne zdanie i należy je podkreślić  i postępować zgodnie z tą zasadą. Szanujmy tych, którzy są obok nas, a po śmierci pamiętajmy o nich.

Materiał przygotowali:

Anna Osowska, Aleksandra Gwiżdż, Agnieszka Faron, Tomasz Jachimowski, Radosław Cybulski

fot. Aleksandra Gwiżdż

Komentarze (2)

  • 3 listopada, 2021 o 10:07

    Była mowa o pochówku w rodzinie romskiej. Jeśli jest osoba pijąca wkładamy butelkę z alkocholem do trumny zgodnie z tradycją romską.

  • 5 listopada, 2021 o 18:31

    Była mowa o pochówku w rodzinie romskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Radio Sovo z siedzibą w Warszawie jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Administrator przetwarza Twoje dane osobowe, które podajesz lub pozostawiasz w ramach zamieszczania opinii w serwisie. Przetwarzamy te dane w celu wykonania umowy z Tobą, tą umową jest regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Podstawą prawną przetwarzania jest art. 6 ust. 1 lit b) RODO - niezbędność do wykonania umowy, której stroną jest Ty. Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Masz prawo m.in. do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Prawa te oraz sposób ich realizacji opisaliśmy w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast