Sudoku, kulki czy pasjans? Proste gry w internecie

image_pdfimage_print

Utrzymanie aktywności intelektualnej, zabawa, relaks i uspokojenie, kontakty z innymi lub celowe odseparowanie się – to wszystko możemy zyskać korzystając z gier online [czyt. onlajn].

Kulki

Kulki to polska gra komputerowa z gatunku gier logicznych. Polega na usuwaniu z planszy, zwykle o formacie 9 na 9 pól, kolorowych kulek. Można je usunąć, gdy zostanie utworzony rząd z 5 lub więcej kulek tego samego koloru, w poziomie, pionie lub ukośnie. Grający może przesuwać kulki na tablicy, aby zbudować ich ciąg.

Filmowa instrukcja do gry w kulki poniżej:

film z instrukcją gry w kulki

Zagraj w kulki: https://www.zagrajsam.pl/dzialy_gier.php?gra=5

Gra w kulki doczekała się wielu wariacji. Można zagrać tutaj: http://www.kulkigry.com.pl/

Pasjanse

Pasjans to jednoosobowa gra karciana, polegająca najczęściej na uporządkowaniu losowo rozłożonych kart (jednej lub dwóch talii). NIektórzy badacze przypuszczają, że takie rozkładanie kart miało wiele wspólnego z wróżbiarstwem. Pierwsze wzmianki o pasjansach pochodzą Francji, gdzie stały się one rozrywką arystokracji w XIX w. Stopniowo pasjans zyskał zwolenników na całym świecie.

Wikipedia podaje aż 44 rodzaje pasjansa (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pasjans)

O historii pasjansa i zasadach gry można przeczytać: https://www.pasjans.pl/historia-pasjansa

Granie w pasjansa online (jeśli mamy połączenie z internetem) lub poprzez aplikację pozwala korzystać z wielu rodzajów pasjansa, grać w miejscach, gdzie trudne byłoby rozłożenie kart papierowych, pozwala na chwilę relaksu, gdy a coś czekamy. Program automatycznie tasuje karty, często podpowiada, jakie ruchy są możliwe.

W serwisie You Tube znajdziemy wiele instrukcji i zapisów gier.

Przykład partii bardzo popularnego pasjansa pająk:
https://www.youtube.com/watch?v=Mm-GgF_OKUQ

Pasjanse w sieci:

http://www.pasjanse.com.pl/

http://www.pasjansowo.pl/

Sudoku

Sudoku to łamigłówka, której celem jest wypełnienie diagramu 9 × 9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3 × 3 znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9. 

Instrukcja dla tych, którzy chcą zacząć:

Sudoku polecane jest także jako jedna z najlepszych gier wspierających spostrzegawczość i koncentrację. Co może dać naszej pamięci? odpowiedź znajdziemy w filmie:

Gdzie zagrać w sudoku? Choćby tutaj: https://sudoku.com/pl

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast