Bezpieczeństwo w internecie: Nigdy nie otwieraj emaili od nie znanych Ci osób!

image_pdfimage_print

Nigdy nie otwieraj e−maili od nie znanych Ci osób.
Nigdy nie otwieraj załączników w e−mailach od nieznanych osób.
Nigdy nie klikaj w linki w e−mailach od nieznanych osób.

Koperta z napisem SPAM

Na Twoją skrzynkę pocztową w komputerze przychodzą nie tylko e−maile od osób, które znasz. Na pewno przychodzi dużo e−maili od nie znanych Ci osób lub firm. Niechciane e−maile od nieznanych nadawców nazywa się spamem. Takie e−maile kasuj od razu.

Smartfon. Na wyświetlaczu napis SPAM

Niektóre spamy nie są groźne. Są to po prostu reklamy. Inne e−maile jednak mogą zawierać wirusa. W takich e−mailach najczęściej znajduje się załącznik. Załącznik to plik, który jest przesyłany razem z e−mailem. Wirus często jest ukryty w załączniku. Jeśli otworzysz załącznik z e−maila od nieznanej osoby,
Twój komputer może zostać zarażony wirusem.

Laptop. Z ekranu wyłania się twarz w kominiarce i wyciąga ręce do klawiatury. Jest to symbol złodzieja,

Czasem w e−mailu od nieznanej osoby znajduje się link. Nigdy nie klikaj w takie linki. Możesz zostać przeniesiony na fałszywe strony. Strony te mogą wyglądać jak strona Twojego banku lub programu pocztowego. Próba logowania może spowodować, że ktoś pozna Twój login i Twoje hasło do konta.

Uwaga!

Takie działanie nazywa się kradzieżą danych. Musisz bardzo uważać.

Fałszywe e−maile wyglądają tak, jakby był to zwykły e−mail od Twoich znajomych. Na przykład w polu Nadawca może być wpisane po prostu Ola, a w polu Temat na przykład Moje fotki z wakacji.

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast