Co internet wie o perfumach?

image_pdfimage_print

Lubisz perfumy? Testujesz nowe zapachy? Może także rozmawiasz o nich? Czytasz? Wiele materiałów znajdziesz w internecie, zajrzyj!

Zapach przywołuje wspomnienia, przekazuje informacja o nastroju, powitanie lub dystans.

Pamiętasz zapach domu, świąt, ukochanej mamy czy taty, niemowlęcia? A może właśnie dymu z ogniska czy wędzonych śliwek? Takie i inne zapachy są zaklęte także w perfumach. Dobrze o tym wiedzą wszystkie te osoby, których temat interesuje. A perfumy mogą być słodkie i radosne, świeże, dające dystans lub ciężkie i otulające.

W internecie znajdziemy mistrzynie i mistrzów opisów kompozycji perfumowych:

Przykład opisu zapachu Green Tea Elizabeth z Bloga Nez de lux:

[…] jest zapachem prostym, idealnie skrojonym, aby nieść ulgę w upały, aby dodawać skrzydeł. Mimo bardzo rozbudowanej piramidy nut pozostaje wonią bardzo lekką. Tak naprawdę pachnie niemal wyłącznie mrożoną herbatą z wielką ilością cytryny. Jest przy tym tylko lekko kwaskowa, tylko lekko zielona. Mnie kojarzy się z zielonym obłokiem chłodnego powietrza. Na początku herbata trochę zaostrzona jest miętą, ale w sercu staje się nieco bardziej świetlista i kwiatowa.

źródło: https://nezdeluxe.pl/2014/10/elizabeth-arden-green-tea.html

Mine Again to początkowo zapach lekko syntetycznej, czerwonej pomarańczy. Jest bardzo soczysty, świeży i kwaśny. Taki zalotny, wakacyjny zapach – mogłoby się wydawać. Następne chwile z Mine Again to stopniowe przejście z świeżej, owocowej mieszanki dla nastolatek do zapachu dla kobiet nieco starszych. Pojawia się czekolada, wyjątkowo dusząca, bogata. Przypomina kakao w wersji klasycznej, bez żadnych słodzików. Do tej ciepłej, przytulnej nuty dołącza lekki aromat dojrzałej, lekko słodkawej maliny. Gdy kakao i maliny na dobre zagościły na mojej skórze, zaczęły docierać do mnie również inne nuty, bardzo słodkie. Wata cukrowa i wanilia stanowią tło zapachu. Dzięki nim te perfumy rzeczywiście mogą przypominać dzieciństwo, beztroskie chwile. Spisują się bardzo dobrze, choć nie są powalające.

źródło: Mariah Carey – Lollipop Bling ‘Mine Again’ | Edpholiczka – blog o perfumach

Kilka słów o nutach zapachowych

Najczęściej mówiąc o perfumach stosuje się podział na 3 warstwy zapachu. Czujemy je kolejno. Najpierw – nuta głowy to pierwsze psiknięcie, potem nuta serca – po co najmniej pół godzinie, na końcu – nuta bazy, utrzymująca się najdłużej , nawet do kilku godzin. Zapachy na każdej skórze mogą rozwijać się zupełnie inaczej i dawać nieco inne wrażenia!

Producenci perfum ujawniają główne nuty perfum, zwykle nie dzielą się wszystkimi tajemnicami. Róże mogą pachnieć na różne sposoby, w zależności od kompozycji nut a także pochodzenia konkretnego olejku zapachowego.

Portal dla lubiących perfumy

Najwięcej osób zajmujących się perfumami, zarówno jako hobby, w wolnym czasie, jak i zawodowo, spotkamy na portalu

https://www.fragrantica.pl/ (wersja polska, portal jest w 17 językach)

Fragrantica to więcej niż portal, to encyklopedia opisów i recenzji perfum, miejsce wymiany opinii na forach. Znajdziemy tam opis 64398 perfum, 54 581 recenzji oraz grono 16 907 miłośników perfumNa portalu możemy odnaleźć informację o firmie, nazwie, składzie, akordach i twórcy danych perfum.

Na przykładzie wspomnianej Green Tea:

oraz wyszczególnienie nut zapachowych:

Na portalu Fragrantica można założyć swoje konto, skompletować swoją półkę perfum posiadanych, lubianych czy planowanych do kupienia. Co ciekawe, po wpisaniu nazwy danej kompozycji pojawia się jego flakon! Portal pokazuje, która z osób zalogowanych używa dziś danych perfum.

Przykład konta:

Gdzie czytać o perfumach?

poza wspomnianym portalem: www. Fragrantica.pl

https://edpholiczka.pl/

https://www.sabbathofsenses.com/

https://nezdeluxe.pl/

https://zapachnidlo.blogspot.com/

Gdzie słuchać o perfumach?

https://www.youtube.com/c/AgataWasilenko/featured

https://www.youtube.com/user/80fragranza

https://www.youtube.com/c/ScentStylist/featured

https://www.youtube.com/c/KasiaMissKejt/featured

https://www.youtube.com/channel/UCKGGODVE9lf9HU7muRCU4_w

Zdjęcia perfum na Instagramie

https://www.instagram.com/weloorowa/

https://www.instagram.com/edpholiczka/

Przed zakupami…

A gdy już, zachęceni do zakupy, szukamy  odpowiedniej perfumerii, warto zajrzeć na porównywarkę cen perfum. Strona uwzględnia ponad 100 sklepów – tylko tych sprawdzonych, sprzedających oryginalne perfumy:

www.perfumomaniak.plWszystkiego pachnącego!

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast