JAK DOJADĘ..? czyli pomoc w podróżowaniu

image_pdfimage_print

Jakdojade.pl to darmowe narzędzie pozwalające zaplanować podróż środkami komunikacji miejskiej, sprawdzić rozkład jazdy, a czasem też nawet kupić bilet. Serwis jest dostępny dla większych, polskich miejscowości (listę można znaleźć na końcu tego artykułu). Można z niego skorzystać za pomocą przeglądarki internetowej oraz aplikacji na telefon z systemem Android lub iOS.

Jakdojade.pl – korzystanie przez przeglądarkę internetową. Poniżej opisano korzystanie z serwisu przez przeglądarkę internetową. Niemniej jednak jego funkcje w aplikacji są zbliżone.

W pasku wyszukiwania przeglądarki należy wpisać adres strony: jakdojade.pl. Następnie, w lewym, górnym rogu należy wpisać miasto, w którym chcemy skorzystać z komunikacji miejskiej. Pojawi się mapa wybranej lokalizacji.

Po lewej stronie znajdziemy pasek z dostępnymi funkcjami. Możemy wybrać opcję „Trasa” albo „Rozkłady”.

Opcja „Trasa”

Na samym początku automatycznie mamy zaznaczoną opcję „Trasa”. Tutaj możemy zaplanować trasę komunikacją miejską. Widzimy dwa paski „A Punkt startowy…” oraz „B Punkt docelowy…”.

Punkt startowy to miejsce, z którego chcemy ruszyć. Punkt docelowy to miejsce, do którego chcemy dotrzeć. Punkty te mogą być dokładnym adresem, bądź nazwą przystanku autobusowego, tramwajowego, kolejowego, czy trolejbusowego.

Po kliknięciu w pasek „A Punkt startowy…” lub „B Punkt docelowy…” pojawiają się dodatkowe opcje: „Dom”, „Szkoła”, „Praca” oraz symbol ustawień.

Przyciski „Dom”, „Szkoła” oraz „Praca” pozwalają na zapisanie adresu miejsc, w których często bywamy. Natomiast symbol ustawień pozwala na edycję zapisanych punktów, tj.: edycję zapisanego adresu, usunięcie punktu, zmianę kolejności ich wyświetlania lub dodanie nowego punktu i zdefiniowanie jego nazwy.

Po wpisaniu punktu startowego oraz docelowego można wybrać godzinę i datę odjazdu lub przyjazdu. Można też zamienić punkt startowy z punktem docelowym poprzez kliknięcie w symbol dwóch strzałek. W lewym dolnym rogu widać też symbol opcji. Po kliknięciu w niego pojawiają się dodatkowe możliwości. Po ustawieniu preferencji należy kliknąć zielony przycisk ze strzałką.

W tym momencie pojawią się propozycje połączeń, z których możemy skorzystać wraz z informacjami: ile czasu pozostało do odjazdu, ile czasu będzie trwać przejazd, o której godzinie rusza nasz środek transportu oraz o której godzinie będziemy na miejscu. Na tym etapie istnieje też możliwość sprawdzenia wcześniejszych/późniejszych odjazdów.

Po zdecydowaniu, która opcja jest najlepsza klikamy w nią. Pojawią się szczegółowe informacje. W przypadku, gdy serwis zezwala na kupienie biletów pojawi się też odpowiednia informacja („Bilety możesz kupić w naszej aplikacji”). Po kliknięciu w liczbę przystanków rozwinie się lista z kolejnymi przystankami danej linii. Jeżeli jednak to połączenie nam nie odpowiada możemy kliknąć przycisk „Wróć”.

Opcja „Rozkłady

Drugą z możliwych opcji są „Rozkłady”. Dla przypomnienia: opcję tę możemy wybrać w lewym górnym rogu strony. Po kliknięciu w nią pojawi się pasek z możliwością wpisania nazwy linii lub przystanku. Poniżej będą też widoczne popularne linie.

Po wpisaniu wybranej linii lub przystanku pojawia się lista, z której wybieramy interesującą nas opcję.

Linia: Wyświetlają się wszystkie przystanki danej linii. Po kliknięciu w wybrany przystanek pojawia się rozkład linii. Dodatkową opcją jest możliwość wybrania interesującej nas daty.

Przystanek: Wyświetlają się najbliższe odjazdy środków transportu z danego przystanku wraz z informacją o ich docelowym przystanku. Istnieje możliwość zmiany daty oraz wskazania konkretnej, interesującej nas linii.

Jakdojade obsługuje poniższe miejscowości: Białystok, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jelenia Góra, Katowice, Kielce, Konin, Kostrzyn, Kraków, Leszno, Lublin, Łódź, Mysłowice, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Pabianice, Piła, Poznań, Pruszków, Radom, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Sosnowiec, Stargard, Swarzędz, Szczecin, Tarnowskie Góry, Tarnów, Toruń, Tychy, Warszawa, Wejherowo, Wrocław, Zabrze, Zgierz, Zielona Góra.

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast