Jak się zachowywać rozmawiając w internecie? Czego nie robić na Facebooku?

image_pdfimage_print

Internet to wspaniałe miejsce, dzięki, któremu można rozmawiać z ludźmi z całego świata w wielu miejscach jednocześnie. Jednym z popularniejszych miejsc, gdzie odbywa się życie społeczne jest portal społecznościowy Facebook i Messenger (komunikator internetowy związany z Facebookiem). Jak w każdym miejscu, gdzie spotykają się ludzie, obowiązują pewne zasady, których warto się trzymać, aby komunikacja przebiegała w sposób przyjemny i w poczuciu wzajemnego szacunku.

Jakich zasad warto przestrzegać?

  • Nie hejtuj

Co to jest hejt? To obraźliwe i agresywne wypowiedzi skierowane przeciwko konkretnej osobie lub grupie. Może to być komentarz dotyczący kolory skóry, pochodzenia, religii, wyglądu, preferencji seksualnych, wieku, wypominaniu oponentowi jego stylu życia, czy wręcz używania obraźliwych słów. Po prostu tak nie rób, nawet, jeżeli jesteś bardzo zły/zła.

  • Nie spamuj

Nie wysyłaj masowo informacji, zdjęć, linków, tekstów do kilku osób jednocześnie – szczególnie gdy inne osoby sobie tego nie życzą. Nawet, jeżeli jest to przyjemne zdjęcie z kwiatami czy kotkiem – jeżeli kogoś dobrze nie znasz, nie jesteście w bliskiej relacji i nie znasz zainteresowań tej osoby – nie wysyłaj jej takiej treści. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku reklam i linków do zewnętrznych stron – lepiej tego nie robić – szczególnie w przypadku publicznych grup, czy osób, których nie znamy.

  • Nie trolluj

Trolling polega na celowym pisaniu kontrowersyjnych lub prowokacyjnych treści, aby wzbudzić trudne emocje u innych użytkowników i wywołać kłótnię. Najczęściej osoba “trolująca” nie potrafi odpuścić i zaczyna wymieniać się dziesiątkami komentarzy, które nie prowadzą do żadnych konkluzji.

  • Nie “podrywaj” bez zgody

Podrywanie, czyli prawienie komplementów – szczególnie tych o zabarwieniu seksualnym, czy zapraszanie na spotkania towarzyskie, jest bardzo źle widziane (poza sytuacjami, gdy dwie osoby mają na to zgodę)

  • Nie udostępniaj “fake newsów”

Fake newsy, to informacje, które nie zostały sprawdzone, ich źródło nie jest Ci znane, są celowo sensacyjne lub w inny sposób wydają się podejrzane (np. “Kasia wygrała milion złotych na loterii”, “Adam schudł 15 kg w tydzień”). Nie rozsyłaj tego typu informacji – niestety czasami mogą to być nawet wirusy.

  • Czytaj regulaminy grup.

Każda grupa na Facebook’u ma regulamin – zanim zaczniesz udzielać się na grupie przeczytaj jej regulamin bardzo dokładanie – czasami ma specyficzne wymagania, czy prośby.

  • Nie udostępniaj czyjejś treści bez zgody lub bez podpisu zdjęcia/grafiki

Ta zasada dotyczy przede wszystkim np. artykułów blogowych, dzieł sztuki i filmów, których autorem jest inna osoba. Dotyczy to również zdjęć znajomych, szczególnie tych dalszych – nie kopiuj i nie umieszczaj na swojej tablicy, jeżeli nie jesteś pewny, że ta osoba tego sobie życzy.

  • Staraj się pisać poprawnie, bez używania CAPS LOCK’a (wielkich liter)

Nie zawsze jest taka możliwość, ale staraj się pisać poprawnie, zgodnie z zasadami panującymi w języku polskim. Nie używaj też przycisku CAPS LOCK, czyli takiego, które pozwala pisać całe zdania wielkimi literami. Wielka litera w Internecie jest uznawana za krzyk.

  • Nie przesadzaj z obrazkami i emotikonami

Śmieszne obrazki, gify i emotikonki (buźki np. z uśmiechem) to urocze urozmaicenie wypowiedzi. Warto jednak pamiętać, żeby nie używać ich za często i raczej traktować jako dodatek, niż główną wypowiedź.

Co zrobić, kiedy zobaczysz, że czyjeś zachowanie jest nieodpowiednie lub Cię rani?

Możesz zacząć od zwrócenia uwagi tej osobie: “Proszę nie pisz tak, to mnie rani” albo “Bardzo proszę, abyś tak nie pisał/pisała” albo “Słowa (tutaj cytat) sprawiają, że źle się czuję, bardzo proszę, abyś przestał/przestała”

Możesz taki komentarz zgłosić do administracji Facebook’a – wystarczy, że obok chmurki z wypowiedzią klikniesz w trzy kropeczki i tam pojawi się polecenie “Przekaż opinię lub zgłoś komentarz” – należy w to polecenie kliknąć i zgłosić komentarz

Na grupach na Facebook’u możesz napisać do administratora grupy z informacją, że jakiś komentarz w Twojej opinii jest nieodpowiedni.

Zajrzyj też do artykułów:

Radzimy sobie z hejtem i mową nienawiści – Radio Sovo

Mam dość. Blokuję hejtera na Facebooku! – Radio Sovo

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast