Jak znaleźć połączenia autobusowe w internecie?

image_pdfimage_print

W tym artykule przeczytasz zarówno o autobusach miejskich, jak i dalekobieżnych. Większość stron zaprezentowanych w tym artykule ma wersje zarówno na przeglądarkę (komputer), jak i wersję w postaci aplikacji (na smartfon).

Autobusy miejskie

Jakdojade, www.jakdojade.pl

Najpopularniejszą stroną internetową i aplikacją dotyczącą komunikacji miejskiej jest www.JakDojade.pl. Znajdziesz w niej rozkłady jazdy (należy wybrać opcję “Rozkłady”), informację, jakimi autobusami dojechać z punktu A do punktu B (należy wybrać opcję “Trasa”), w wybranych miastach kupisz także bilety przez Internet.

JakDojade obecnie obsługuje około 40 miast w Polsce (m.in. Warszawa, Kraków, Bytom, Toruń, Rybnik, Bydgoszcz, Gdańsk) i baza cały czas się powiększa. Pierwszym krokiem, po zainstalowaniu aplikacji lub wejściu na stronę internetową, powinno być wybranie miasta, które Cię interesuje.

Zwróć na to uwagę, ponieważ może się zdarzyć, że niechcący wybierzesz inne miasto – na szczęście w każdej chwili możesz to miasto zmienić.

Podstawowym narzędziem w aplikacji jest wyszukiwarka, gdzie wpisujesz punkt wyjazdu czyli startowy i punkt docelowy.

Zobacz artykuł o tej aplikacji:

Mmpk, www.mmpk.info

Inną ciekawą aplikacją z rozkładami jazdy jest Mmpk, z którą jest związana również strona internetowa www.rozkladzik.pl. Ta aplikacja jest dostępna przede wszystkim na telefon (a dokładniej smartfon).

Oprócz podstawowych opcji, takich jak dojazd z punktu A do punktu B, rozkładów linii autobusowych, informacji, jakie autobusy odjeżdżają z danego przystanku, w tej aplikacji możesz śledzić czas rzeczywisty jazdy autobusów, czyli zobaczyć, gdzie dany autobus jest w danej chwili. To bardzo przydatna opcja, szczególnie, jeżeli widzisz, że zaplanowany autobus nie przyjeżdża.

Obecnie aplikacja obsługuje 50 miast w Polsce. To, co jest wyjątkowe w tej aplikacji to, że możesz korzystać z niej także w wersji offline (czyli bez dostępu do internetu), a także wysłać swoje współrzędne (czyli informację, gdzie znajdujesz się na mapie).

Strony internetowe lokalnych przewoźników

Zawsze możesz wejść na stronę internetową lokalnego przewoźnika – firmy obsługującej połączenia komunikacji w danym mieście. Znajdziesz tam rozkłady jazdy, informacje o przystankach autobusowych.

Na przykład dla Warszawy będzie to strona www.ztm.waw.pl, dla Krakowa www.mpk.krakow.pl, dla Łodzi www.mpk.lodz.pl.

Autobusy dalekobieżne

W internecie znajdują się również informacje, rozkłady jazdy i bilety autobusów dalekobieżnych, czyli międzymiastowych i międzynarodowych.

Flixbus, www.flixbus.pl

To strona dawnego “Polskiego Busa”, czyli przewoźnika, który słynął z tanich biletów. Na stronie Flixbus’a nadal może zdarzyć się, że trafisz na okazję i kupisz bilet za 4,99 zł. Jednak większość biletów jest dostępnych w standardowych cenach. Na stronie kupisz bilet online, zarówno na przewozy w Polsce, jak zagraniczne. Podstawowym narzędziem na stronie jest wyszukiwarka połączeń, czyli dojazd z punktu “z” do punktu “do”.

Polonus, www.pkspolonus.pl

Polonus to przede wszystkim autobusy jeżdżące po Polsce. Bardzo często docierają do miejsc, pomijanych przez innych przewoźników. W przypadku tej firmy również podstawowym narzędziem jest wyszukiwarka połączeń.

Biletyautokarowe, www.biletyautokarowe.pl

Na tej stronie znajdziesz rozkłady autobusów międzynarodowych, m.in. takich przewoźników jak: Sindbad, Eurolines, Ecolines, Sandra. Połączenia Warszawa-Berlin czy Katowice-Londyn? Właśnie z tej strony!

E-podróżnik

Przypominamy także o stronie i aplikacji e-podróżnik, o której już pisaliśmy.

Link do materiału: https://radiosovo.pl/e-podroznik-z-punktu-a-do-punktu-b/

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast