Moje hobby: nietypowe sporty

image_pdfimage_print

Co czyni sport nietypowym? Liczba kibiców na trybunach lub przed telewizorami, zasady gry czy może sprzęt i warunki niezbędne do jego uprawiania? Poniżej krótkie opis i prezentacja rzadko spotykanych dyscyplin sportowych. Czy je znasz?

Ultimate frisbee

Gra zespołowa, w której zawodnicy rozgrywają między sobą latającym dyskiem.  Gra toczy się na boisku o wymiarach 100 x 37m. Sport jest bezkontaktowy, na meczach nie ma też sędziów. Popularny w Ameryce Północnej, ma szansę pojawić się na igrzyskach olimpijskich w 2028 roku.

Krótki film o zasadach gry: https://www.youtube.com/watch?v=EijIxfGliSU

Fragmenty gry i zasady (w języku angielskim) https://youtu.be/RnDlkS8Go50

Zasady gry w ultimate frissbe: http://ultizone.pl/zasady-ultimate-frisbee/

Strona Polskiego Stowarzyszenia Graczy Ultimate: https://frisbee.pl/

Quidditch

Fani Harrego Pottera na pewno wiedzą, w czym rzecz. Czy ten sport można uprawiać w świecie Mugoli? Owszem, tak!

Ta dyscyplina została wymyślona przez J. K. Rowling, autorkę cyklu powieści o czarodzieju Harrym Potterze. W książkowym świecie jest to bardzo popularna gra, uprawiana w powietrzu na latających miotłach. W rzeczywistości sport czerpie ze zbijaka, piłki ręcznej i rugby. Zawodnicy poruszają się z miotłami między nogami.

Film z zawodnikami Krakowskiej drużyny Kraków Dragons opowiadającymi o Quiddichu (w tym fragmenty gry):

https://www.youtube.com/watch?v=zFhEMGeV5EA

Futbol flagowy

Dość młoda odmiana futbolu amerykańskiego. Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w 2002 r. W przeciwieństwie do futbolu amerykańskiego ta dyscyplina jest całkowicie bezkontaktowa.

Film z zasadami futbolu flagowego:

Plik z zasadami gry w futbol flagowy: http://krakowkings.org/wp-content/uploads/2013/04/FUTBOL-FLAGOWY-Zasady-PZFA.pdf

Korfball

Sport zespołowy rozgrywany głównie na hali. Bardzo podobny do koszykówki, jednak w tym wypadku kosze nie mają tablic i są zamontowane dalej od linii końcowej boiska.

Krótki film o Korfball’u w Polsce:

Strona Polskiego Związku Korfball’u: https://www.korfball.pl/

Szachoboks lub Szachowy boks

Szachy i boks. Ta dyscyplina pokazuje, że mogą być rozgrywane na jednym ringu. Zawodnicy muszą wykazać się nie tylko umiejętnością walki na pięści, ale także inteligencją i myśleniem strategicznym.

Więcej o historii i zasadach szachowego boxu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szachowy_boks

Nagranie meczu Sachoboksu

Tchoukball

Tchoukball – wymawia się czukbol. Gra zespołowa, całkowicie bezkontaktowa. Do gry poza boiskiem potrzebna jest piłka, odpowiednia bramka przypominająca trampolinę oraz dwie drużyny liczące po 5-7 osób.

Więcej na temat historii powstania dyscypliny: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tchoukball

Dokładne informacje o zasadach gry: https://www.szkolazklasa.org.pl/wp-content/uploads/2016/12/tchoukball.pdf

Film o zasadach i wizualizacja gry: https://www.youtube.com/watch?v=cr7QZvLctg4

Wiele, wiele innych…

Na tej stronie możesz odnaleźć całą serię filmów objaśniających zasady różnych niepopularnych sportów. Filmy są po angielsku.

World Games – Igrzyska sportów nieolimpijskich

To największa impreza sportowa, na której w jednym miejscu rozgrywane są mniej popularne dyscypliny sportowe. Zadaniem World Games jest wypromowanie nieolimpijskich dyscyplin, co umożliwiłoby włączenie ich do programu igrzysk olimpijskich. Niektóre z dyscyplin rozgrywanych na World Games są byłymi dyscyplinami olimpijskimi (przeciąganie liny) albo zostały włączone do programu igrzysk (triathlon, taekwondo, rugby, golf).

W 2017 r. wydarzenie odbyło się we Wrocławiu. Była to 10 edycja tych zawodów. Zawody odbywały się między innymi na Stadionie Miejskim, w Hali Stulecia oraz Hali Orbita. Koszt organizacji imprezy szacowany był na około 45 milionów dolarów amerykańskich. Kolejne zawody odbędą się w 2022 r. w Birmingham

Oficjalna strona The World Games – https://www.theworldgames.org/ (Uwaga! Strona jest dostępna jedynie w języku angielskim)

Nowe sporty na Olimpiadzie

Niektóre dyscypliny uważane za nietypowe, zdobywają popularność i zostają włączone w rozgrywki Olimpijskie. Na ostatniej olimpiadzie w 2021 r. w Tokio, do grona dyscyplin olimpijskich dołączyły: wspinaczka sportowa, surfing, karate, baseball/softball i skateboarding. Celem takich zabiegów jest zwiększenie atrakcyjności igrzysk, zebranie szerszej i młodszej publiki oraz odświeżenie zawodów.

Więcej na temat dyscyplin sportowych, które pojawiają się i znikają z igrzysk można przeczytać w tym artykule: https://newonce.sport/artykul/od-baseballu-po-surfing-czyli-co-nadchodzi-i-powraca-do-programu-igrzysk

W 2024 r. we Francji także mają pojawić się inne dyscypliny. Oto część propozycji nowych konkurencji na igrzyska olimpijskie Paryż 2024:

– breakdance
– parkour
– ekstremalny slalom kajakowy
– mieszana sztafeta w biegach przełajowych
– wioślarstwo morskie
– piłka ręczna plażowa
– wyścig eliminacyjny w triathlonie
– sztafeta mieszana w kolarstwie
– sztafeta mieszana w pięcioboju nowoczesnym
– miksty w strzelectwie
– drużyna mieszana w taekwondo
– debel kobiet i mężczyzn w tenisie stołowym
– akrobatyka sportowa
– aerobik
– BMX Flatland

Warto sprawdzić, na czym polegają nowe sporty i spróbować swoich sił. Zapraszamy!

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast