11 grudnia – pierwsze urodziny portalu www.radiosovo.pl – podsumowujemy rok

image_pdfimage_print

W sobotę 11 grudnia mija dokładnie rok od pierwszej odsłony portalu. Radiosovo.pl – to miejsce niezwykłe i  jedyne na świecie o takiej skali i rozmachu. Audycje i materiały wideo tworzy tam 160 dziennikarzy – amatorów z całej Polski. Połowa z nich to osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a druga połowa – seniorzy. Radio SoVo uczy, bawi i w sposób niebanalny pozwala podnosić kompetencje cyfrowe.

Portal www.radiosovo.pl w liczbach

 • 20 000 unikalnych użytkowników
 • 160 dziennikarzy – amatorów
 • 15 oddziałów senioralnych (Kołobrzeg, Gniew, Giżycko, Olsztyn, Środa Wlk., Kłobuck, Bytom, Bydgoszcz, Nysa, Świdnica, Sanok, Krosno, Łódź, Legionowo)
 • 15 oddziałów z osobami z niepełnosprawnością intelektualną (Gdańsk, Tczew, Biskupiec, Bytom, Koło, Jarosław, Wyszków, Nidzica, Warszawa, Otwock, Żory, Rymanów, Warszawa, Poznań, Kędzierzyn Koźle)
 • 7 min. 30 sek. – średni czas zaangażowania użytkownika portalu
 • 445 audycji podcastowych
 • 110 materiałów w Bibliotece
 • 70 materiałów wideo
 • 16 list przebojów
 • 7 konkursów

Portal www.radiosovo.pl jest sercem projektu „SoVo – dostępne radio internetowe”. Projekt wystartował na początku 2020 roku i realizowany jest z grantu pochodzącego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Radio SoVo w obecnym kształcie wywodzi się z dobrej praktyki, którą zapoczątkowało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) ponad dekadę temu.

O dobrej praktyce: https://radiosovo.pl/o-projekcie/dobra-praktyka/

Obecny projekt realizowany jest w partnerstwie trzech organizacji: Fundacja Pro Cultura (lider), PSONI oraz Fundacja Zaczyn, a docelowo jego odbiorcami będzie ponad 5 tys. osób.

O projekcie: https://radiosovo.pl/o-projekcie/opis/

Na www.radiosovo.pl znajdziemy audycje podcastowe, listy przebojów oraz materiały wideo tworzone przez dziennikarzy – amatorów z całej Polski.

Treści na portal przygotowywane są w 30 oddziałach Radia SoVo: 15 senioralnych – działających przy Uniwersytetach Trzeciego Wieku oraz 15 utworzonych przy kołach PSONI, w których działają osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Każdy oddział wyposażono w nowoczesny sprzęt (m. in. komputery, miksery, mikrofony, kamery, tablety, dyktafony)  – słowem wszystko co jest potrzebne do realizacji profesjonalnego radia. Zadbano także o szkolenia z warsztatu dziennikarskiego, emisji głosu, praw autorskich oraz montażu audio i wideo.

Portal to także obszerna Biblioteka podzielona na 9 działów tematycznych, a w niej m. in. opracowania, poradniki oraz materiały tworzone przez specjalistów i ekspertów, które w przystępny sposób pomagają poruszać się w gąszczu cyfrowej rzeczywistości.

Radio SoVo to również otwarte i zamknięte szkolenia z zakresu podnoszenia kompetencji cyfrowych. Uczestnicy mogą zdobyć praktyczne umiejętności oraz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie korzystania z Internetu, w tym m. in.: utrzymywania relacji z bliskimi, dbałości o prywatność, wyszukiwania informacji, e-płatności, czy też aplikacji mobilnych na smartfony.

Od listopada 2021 roku w ramach projektu wystartowała Akademia Seniora SoVo, czyli cykliczne, bezpłatne wykłady online dla osób w wieku 55+. Może w nich uczestniczyć każdy, kto się zarejestruje. Łącznie odbędzie się 80 webinariów.

Akademia: https://radiosovo.pl/akademia-seniora/

Komentarze (20)

 • 10 grudnia, 2021 o 09:15

  Droga Magdo nasza Redaktorko Naczelna !! Dziękujemy za Twoją inspirację dzięki której powstało Nasze radio. Dzięki za przekazywane doświadczenie radiowe, za inicjatywy w doskonaleniu naszego warsztatu. Skutkuje to rozwojem umiejętności cyfrowych oraz-co bardzo ważne-umożliwia przekazywanie słuchaczom zróżnicowanych tematycznie audycji. Trwajmy STO LAT ! !:-)
  Krzysztof

 • 10 grudnia, 2021 o 09:46

  STO LAT RADIO SOVO !!!!

 • 10 grudnia, 2021 o 09:58

  Dzięki że jesteś. 100 lat

 • 10 grudnia, 2021 o 10:24

  Kochani, pomysłodawczynią Radia SoVo jest Anna Kwiatkowska z PSONI, to tam 10 lat temu powstało radio. Ja tylko wymyśliłam, aby dodać do tego radia seniorów i wspólnie z Anią zbudowałyśmy koncepcję naszego radia i portalu dostępnego dla wszystkich w obecnej odsłonie. Więcej o dobrej praktyce z którego wywodzi się obecne Radio SoVo: https://radiosovo.pl/o-projekcie/dobra-praktyka/

 • 10 grudnia, 2021 o 12:55

  Radio bardzo integracyjne. Z okazji urodzin życzę Wam serdeczności od słuchaczy .

 • 10 grudnia, 2021 o 13:40

  Sto lat ,sto lat,dziękujemy ,że możemy brać udział w tworzeniu audycji

 • 10 grudnia, 2021 o 15:58

  spełnienia życzenia 🙂 fajny pomysł !!!

 • 10 grudnia, 2021 o 19:58

  Z przyjemnością informuję, że w naszej ,,drużynie,, jest koleżanka Danusia , która w dniu urodzin Radia Sovo również świętuje swoje urodziny. Basia

 • 10 grudnia, 2021 o 20:03

  Wszystkiego najlepszego dla Danusi! W takim razie Danusia dostanie od nas nagrodę specjalną:) Dodatkowy komplet gadżetów Radia SoVo. Proszę o kontakt mailowy i podanie adresu do jubilatki

 • 10 grudnia, 2021 o 23:30

  Wywołana do tablicy przez Naczelną chcę bardzo podziękować, że pamięta i przypomina, że Radio SoVo ma już 10 lat, a portal roczek! Pani Danucie, nieomal równolatce portalu, w imieniu PSONI ślę najserdeczniejsze życzenia. 🙂

 • 11 grudnia, 2021 o 00:31

  Tak trzymać, oby tak dalej.
  Pozdrawiam

 • 11 grudnia, 2021 o 09:26

  Z okazji 1 urodzin Radia Sovo życzymy całej warszawskiej ekipie radiowej dużo zdrowia i niespożytych pokładów energii do dalszej pracy a przede wszystkim wytrwania i kolejnych jubileuszy

 • 11 grudnia, 2021 o 09:54

  Bardzo dziękujemy! Radio SoVo ma już ponad 10 lat. Rok ma portal! I oby jedno i drugie żyło nam sto lat!!! 🙂

 • 11 grudnia, 2021 o 12:42

  Serdecznie dziękujemy za to radio sovo bardzo nam wszystko się podoba w tym radiu sovo różne filmiki,ałdycie,a nawet (różne piosenki a nawet kolędy też na się podobajá i dla tego nam to radio sovo się podoba chcieli byśmy żeby to radio sovo dalej działało!)

 • 11 grudnia, 2021 o 15:45

  W dniu urodzin Radia SoVo wszystkiego najlepszego ,kolejnych lat w rozkwicie i pięknych chwil w tworzeniu nowych i ciekawych audycji. Sto lat.
  Ja również bardzo dziękuję za miłe życzenia urodzinowe,
  Danuta B.

 • 11 grudnia, 2021 o 20:22

  Wszystkiego Najlepszego 1 urodzin Radio Sovo życzę dużo szczęścia i rodosci uśmiechu.

 • 12 grudnia, 2021 o 00:08

  Radio Sovo najwspanialsze uczucia budzi, niesie przyjaźń i serca otwarte dla ludzi. Życzymy by każdy dzień upływał Wam w zdrowiu, promieniał radością, obleczony był w szczęście i pomyślność, myślami był przy realizacji celów i głęboko w sercu skrywanych zamierzeń z nadzieją kolejnego dobrego jutra.

 • 12 grudnia, 2021 o 15:41

  He wydać terytorium happy birthday to you 100 lat 100 lat 200 lat 200 lat i jeszcze dłużej jak najwięcej

 • 12 grudnia, 2021 o 16:57

  Życzę wszystkiego najlepszego z okazji urodzin 1 rocznicę wesołych Świąt

 • 14 grudnia, 2021 o 21:16

  To wspaniały projekt, który jednoczy nas ponad podziałami, oby trwał jak najdłużej. Kłobuck pozdrawia wszystkich, dzięki którym to radio istnieje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Radio Sovo z siedzibą w Warszawie jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Administrator przetwarza Twoje dane osobowe, które podajesz lub pozostawiasz w ramach zamieszczania opinii w serwisie. Przetwarzamy te dane w celu wykonania umowy z Tobą, tą umową jest regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Podstawą prawną przetwarzania jest art. 6 ust. 1 lit b) RODO - niezbędność do wykonania umowy, której stroną jest Ty. Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Masz prawo m.in. do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Prawa te oraz sposób ich realizacji opisaliśmy w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast