TikTok – nie tylko dla młodzieży!

image_pdfimage_print

Tik Tok – co to?

Tik Tok to najpopularniejsza aplikacja na świecie. Została stworzona w 2017 r. przez chińskie przedsiębiorstwo ByteDance. Tik Tok służy do tworzenia krótkich filmów, trwających od 15 do 60 sekund, przypominających teledyski muzyczne. To nic wyjątkowego,  co stoi za fenomenem tej aplikacji?

Twórcy aplikacji robią coś, co z pozoru wydaje się mało atrakcyjne. Zachęcają użytkowników do powielania tych samych treści  np. układów tanecznych, stylów kręcenia filmu czy montażu. Okazało się to bardzo atrakcyjne dla osób korzystających z TikToka.

Oto najpopularniejsze typy filmów:

  • lip-sync: osoba porusza ustami i udaje, że śpiewa, a tło muzyczne wybiera z bazy aplikacji
  • wyzwanie: użytkownik losuje zwierzę po czym naśladuje jego odgłosy.
  • układy taneczne: odtwarzanie przez użytkownika popularnego układu tanecznego
  • test: twórca testuje kosmetyk/ produkt spożywczy/ urządzenie elektroniczne. Te filmy często są sponsorowane przez różne firmy.

Zestawienie popularnych filmów z października 2020 możesz zobaczyć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=vnmVtRkjhAo

Takich zestawień pojawia się kilka miesięcznie. Osoby z TiKToka są bardzo produktywne!

Kto używa TikToka?

Główną grupą odbiorców TiKToka są osoby pomiędzy 16 a 25 rokiem życia.  37% użytkowników ma 14-15 lat.  Dla wielu osób powyżej 35 roku życia ta aplikacja wydaje się głupkowata. Nie są jej adresatami! Aplikacja swoim wyglądem, sposobem użytkowania, muzyką i ogólnym klimatem angażuje przede wszystkim młodzież. To celowy zabieg.

Kiedyś nikt nie wrzucał do sieci filmów kręconych w piżamie lub w łazience. Teraz jest to codzienność i nie jest odbierane jako obciach (wstyd). Dzięki takim zabiegom aplikacja jest bardziej przystępna dla nastolatków.

Co przyciąga młodzież do TiKToka?

Aplikacja daje poczucie tworzenia społeczności i nadążania za trendami. TikTok pomaga nawiązać , nowe kontakty, znaleźć inspirację, rozrywkę. To też sposób na nudę.

Twórcy TiKTok pozyskują fanów jak piosenkarze czy gwiazdy filmowe. Najpopularniejsza twórczyni w stanach ma ponad 50 milionów odbiorców. W Polsce największym zainteresowaniem cieszy się Mary Jeleniewska, którą śledzi ponad 10 milionów fanów.

Oto przykłady filmów, które publikuje Polska twórczyni:

https://www.youtube.com/watch?v=nHT87gg0q74

Bezpieczeństwo młodych osób

TikTok to jeden z wielu serwisów. Nie jest bardziej od nich bardziej niebezpieczny. Legalnie można używać aplikacji, gdy ma się 13 lat. Treści pornograficzne, rasistowskie lub nakłaniających do przemocy są zabronione. Oczywiście, wiele jest  filmów, na których młodzi ludzie występują praktycznie rozebrani. Nie unikniemy takiego przekazu nawet w przestrzeni publicznej czy telewizji państwowej.

Zajrzyj na TiKTok

Aby zobaczyć, co publikuje na TiKTok nasz wnuk lub dziecko nie trzeba mieć specjalnego konta. Trzeba znać nick (pseudonim) osoby, którego używa w aplikacji.  Wystarczy wpisać w oknie przeglądarki: www.tiktok.com/@ …i dodać a po symbolu „@” nick osoby, której profil chcemy obejrzeć.

Aplikacja jest darmowa, jej twórcy zarabiają na wyświetlaniu reklam.


Więcej na temat TikToka z perspektywy młodego rodzica w tym artykule:

Seniorzy też mają swoje konta!

Spójrz na profil 81 letniego Amerykanina:

https://www.tiktok.com/@omsteve

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast