Czy ja też mam wizerunek w sieci?

Osoba zasłaniająca twarz tablicą ze znakiem zapytania. Wokół chmurki z facebooka z liczbami polubień : 14, 99, 58.
image_pdfimage_print

Czym jest nasz wizerunek w internecie? Na co dzień, w życiu prywatnym i zawodowym, nasze zachowanie, wygląd oraz decyzje mają wpływ na to, jak jesteśmy odbierani przez innych.

Bliscy i nieznajomi mają opinie o nas: podoba im się nasz strój, zgadzają się z naszymi decyzjami albo nie. To, w jaki sposób się zachowujemy, buduje nasz wizerunek u innych osób. Podobne czynniki składają się na opinie, które mają o nas znajomi wirtualni. To znaczy ludzie, których spotykamy w mediach społecznościowych lub na blogach. Nasza aktywność ma ogromny wpływ na wizerunek, który buduje się w świecie on-line.

Czy każda osoba ma wizerunek – Twoi znajomi i przyjaciele również? Oczywiście!

Ty również obserwujesz i oceniasz innych. Lubisz wpisy znajomych, które dotyczą interesujących Cię tematów lub dyskutujesz z innymi, gdy chcesz podkreślić swoje zdanie. Twoje reakcje we wpisach innych osób – to też element wizerunku.

Dbaj o swój wizerunek i zapamiętaj kilka zasad

Użytkownicy Internetu nie znają Cię, nie wiedzą, kim jesteś prywatnie. Ich opinia zawsze będzie cząstkowa i będzie wynikała tylko (i aż) z tego, co publikujesz.

Nie masz całkowitej kontroli nad tekstami, zdjęciami, które publikujesz. Nawet jeśli je skasujesz, ktoś mógł podać je wcześniej dalej. Twoje wyrażone już opinie mogą krążyć długo po Internecie.

Odpowiedzialność za treść i formę na Twoich stronach ponosisz Ty sam lub sama. Staraj się posługiwać poprawnym, zrozumiałym językiem. Unikaj przekleństw, ostrych słów skierowanych do innych – przecież nie wszystkich znasz osobiście.

Wszyscy zasługują na szacunek. Zastanów się najpierw, czy wyrażając swoje zdanie w nieodpowiedni sposób nie zranisz czyichś uczuć. Pisz tak, jak chcesz by inni zwracali się do Ciebie.


Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj na te strony:

Poradnik o zarządzaniu swoim wizerunkiem w sieci

https://www.michaelpage.pl/minisite/wizerunek_w_sieci/

Dlaczego powinieneś zadbać o wizerunek w sieci?

https://tinyurl.com/yym3trf7

Kto i kiedy sprawdza naszą aktywność w internecie i jaką mamy sieciową wizytówkę:

https://gratka.pl/blog/praca/chron-swoj-wizerunek-w-sieci/35460/

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast