Gdzie mnie widać w Internecie?

Osoba oglądająca portal Facebook na telefonie komórkowym,
image_pdfimage_print

Serwisy społecznościowe służą często jako uzupełnienie kontaktów między bliskimi znajomymi i przyjaciółmi. Ludzie chwalą się wakacjami, hobby, osiągnięciami dzieci, umawiają na spotkania. Media społecznościowe skłaniają do odkrywania prywatnego życia, dzielenia się codziennością.

Te informacje, którymi się dzielimy, budują nasz wizerunek (zob. artykuł CZY JA TEŻ MAM WIZERUNEK W SIECI?). W tym artykule pokazujemy, na które elementy ważne dla wizerunku warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim pamiętaj, że wszystko, co publikujesz, można zgrać, podać dalej, pokazać innym osobom.

Zdjęcia

Jeśli publikujesz prywatne zdjęcia, na których jesteś Ty lub Twoja rodzina, wybieraj osoby z listy kontaktów, które mogą je oglądać i komentować. Najlepiej stwórz grupę dla najbliższych przyjaciół i rodziny. Jeśli publikujesz zdjęcia innych osób, zastanów się, czy te osoby sobie tego życzą. Czy masz ich pozwolenie na przekazywanie ich wizerunku?

Informacje „o mnie”

W informacjach „o mnie”, które może zobaczyć każdy – znajomy i nieznajomy – nie umieszczaj szczegółowych informacji o sobie: adresu, zdjęcia swojego domu, numeru telefonu, zdjęcia samochodu, ani innej cennej rzeczy.

Mój status

Twoje statusy to sposób na krótkie i szybkie przekazanie informacji, jak się masz lub gdzie jesteś. Zastanów się, czy wszyscy powinni wiedzieć, że jesteś szczęśliwy lub smutny? Sprawdź, gdzie ograniczyć tę opcję do najbliższych Ci osób.

Pamiętaj!

Każda osoba, którą zaakceptujesz w mediach takich jak Facebook, może obejrzeć, co lubisz, które strony śledzisz, co komentujesz. Staraj się publikować i komentować z szacunkiem, nie opowiadaj o swoich znajomych za ich plecami oraz nie zawstydzaj żartami. Nawet jeśli z kimś przyjaźnisz się od lat, Internet nie jest miejscem na jowialne rozmowy.

Czy w mediach społecznościowych można być sobą?

Na pewno. Tak jak w życiu codziennym – jesteśmy sobą, chociaż dobieramy zachowanie do sytuacji i kręgu osób, które spotykamy. Nie zachowujemy się tak samo w sklepie albo w urzędzie, jak na urodzinach dzieci lub grillu u przyjaciół. W Internecie też powinniśmy przestrzegać zasad i odpowiednio dzielić się swoimi zainteresowaniami z innymi.


Więcej o ustawieniach w mediach społecznościowych:

Facebook: https://spidersweb.pl/2018/04/facebook-ustawienia-prywatnosci-poradnik.html

Twitter: https://tinyurl.com/y33z3922

Instagram: https://instago.social/jak-wylaczyc-status-aktywnosci-na-instagramie/

WhatsApp: https://tinyurl.com/y6qq8ys9


Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast