Komu piosenkę, komu piosenkę…. – gdzie szukać tekstu, muzyki i nagrań z radia? W internecie!

image_pdfimage_print

Mówisz czasem: ta melodia za mną chodzi od rana, nie wiem, co to za utwór… skąd są te słowa, co to za piosenka?

Internet świetnie pomaga przy wyszukiwaniu takich informacji. Możesz odnaleźć zasłyszaną przypadkowo piosenkę.

Gdy znasz tytuł…

Jeśli znasz tytuł poszukiwanego utworu, to najprostsze jest sięgnięcie do wyszukiwarki np.

DuckDuckGo – https://duckduckgo.com/

Poszukiwaną frazę, tytuł lub fragment tekstu wpisujemy w okno wyszukiwarki i wystarczy przycisnąć klawisz „enter”. Z fragmentem użytym w tytule świetnie poradziła sobie wyszukiwarka Google:

Gdy znasz fragment tekstu…

Nie zawsze udaje się znaleźć szybko odpowiedź,  dlatego warto znać też inne możliwości.  Jeśli znasz tylko fragment tekstu, to pierwsze kroki skierujmy na stronę https://www.tekstowo.pl/. Na stronie możesz znaleźć teksty piosenek, ich autorów i wykonawców, tłumaczenia i linki (odnośniki) do nagrań zamieszczonych na stronach www.youtube.com. Poszukiwany fragment wpisujesz w wyszukiwarkę na stronie.

Gdy słyszysz w radiu…

Usłyszane w radiu? Zajrzyj na stronę z informacjami o tym, co było nadawane w określonym czasie dzisiaj w konkretnej rozgłośni: https://radiospis.pl/ lub https://www.odsluchane.eu/

A może potrafisz zanucić?

Dla nowszych i anglojęzycznych przebojów, szczególnie, gdy potrafisz zanucić fragment i masz sprawny mikrofon w komputerze: https://www.midomi.com/. Strona pozwala na nagranie, a następnie szuka piosenki w swoich zasobach.

Zapytaj innych!

Zawsze możesz poszukać pomocy wśród społeczności Radia SoVo lub innego forum np. http://rozpoznajemy.pl/. Uwaga, aby zamieścić wpis trzeba założyć konto i być zalogowanym!

Przydatne miejsce w sieci:

Zmiana rozmiaru czcionki
Duży kontrast